Ռուբեն Վարդազարյանն իր գնահատականներով վիրավորում է նախաքննական մարմինների հարյուրավոր քննիչների. ՀՔԾ-ն ակնկալում է ներողություն
24/06/2020 13:04
Հատուկ քննչական ծառայությունը հայտարարություն է տարածել՝ արձագանքելով ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին։
«23.06.2020թ.-ին «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարի շրջանակներում Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը, Արամ Աբրահամյանի հետ զրույցում անդրադառնալով դատական իշխանության  նկատմամբ հանրության շրջանում անվստահության հարցին, հայտարարել է, որ «մենք ունենք ոչ այնքան գրագետ քննչական մարմիններ, մենք ունենք ոչ պատշաճ դատախազական հսկողություն», և որ վերջիններս անորակ քննած գործը «ուղղակի շպրտում են դատարան»: Ռուբեն Վարդազարյանը նաև նշել է, որ «մենք չունենք անգրագետ դատավոր»:
Այս առնչությամբ անհրաժեշտ ենք համարում պարզաբանել, որ Ռուբեն Վարդազարյանի կողմից քննչական մարմիններին տրված` վերը նշված ընդհանրական բնույթի և ԲԴԽ նախագահին ոչ հարիր որակումները վիրավորում են նախաքննական մարմինների աշխատակիցներին` ստվերելով նրանց կողմից իրականացվող բարդ, բարձր պատասխանատվություն պահանջող աշխատանքը: Իհարկե, հնարավոր է, որ նախաքննական մարմիններում լինեն քննիչներ, որոնց մասնագիտական որակները դեռևս բարելավման կարիք ունեն, սակայն, չբացառելով հանդերձ այդ հանգամանքը, վստահեցնում ենք, որ քննչական համակարգում այսօր բազմաթիվ են իրենց գործին նվիրված, իրավաբանական փայլուն գիտելիքներ ունեցող, սկզբունքային ու բարոյական բարձր հատկանիշներով օժտված արհեստավարժ քննիչները, որոնք, ջանք ու եռանդ չխնայելով, արդյունավետ և որակյալ քննություն են իրականացնում անգամ ամենաբարդ, ուժերի գերլարում պահանջող քրեական գործերով:
Եվ եթե Ռուբեն Վարդազարյանն իր խոսքում նշում է, որ «ցանկացած դատավորի հասցեին հնչեցրած հայհոյանքն ընկալվում է, որ 240-ին են հայհոյում», ապա նույն կերպ պարոն Վարդազարյանն իր գնահատականներով վիրավորում է նախաքննական մարմինների հարյուրավոր  քննիչների:
Կարծում ենք, որ ԲԴԽ նախագահի` նախաքննական մարմիններին ուղղված սուբյեկտիվ գնահատականները ոչ միայն փաստարկված և հիմնավոր չեն, այլ նաև չեն բխում պաշտոնատար անձի զբաղեցրած կարգավիճակից և էթիկայի կանոններից:
Ակնկալում ենք, որ ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանն իր հնչեցրած վիրավորական բնույթի դատողությունների համար առնվազն հրապարակային ներողություն կխնդրի նախաքննական մարմինների աշխատակիցներից և այսուհետ կդրսևորի անհրաժեշտ զսպվածություն` զերծ մնալով քննչական մարմինների աշխատանքի վերաբերյալ չհիմնավորված և ոչ կոռեկտ հայտարարություններ հնչեցնելուց», - ասված է հայտարարությունում:

Рубен Вардазарян своими оценками оскорбляет сотни следователей органов предварительного следствия – Специальная следственная служба ожидает публичного извинения
24/06/2020 14:15
Специальная следственная служба распространила заявление в связи заявлениями председателя Высшего судебного совета Армении Рубена Вардазаряна.
«23.06.2020 в рамках программы "Перспектива" на телеканале "Шант" председатель Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян в беседе с Арамом Абрамяном, обратившись к вопросу недоверия общественности к судебной власти, заявил, что "у нас есть не столь грамотные следственные органы, недостаточный прокурорский надзор" и, некачественное подготовленные последними уголовные дела "просто отсылаются в суды". Рубен Вардазарян отметил также, что "у нас нет неграмотных судей".
В связи с этим считаем необходимым разъяснить, что данные Рубеном Вардазаряном следственным органам обобщенные и неподобающие председателю Высшего судебного совета оценки оскорбляют сотрудников органов предварительного следствия, бросая тень на осуществляемую ими сложную, требующую высокой ответственности работу.
Конечно, возможно, что в следственных органах есть следователи, профессиональные качества которых пока нуждаются в улучшении, однако, не исключая этого обстоятельства, заверяем, что в следственной системе сегодня работают множество преданных своему делу профессиональных следователей, обладающих блестящими юридическими знаниями, принципиальными и высокими моральными качествами, которые, не жалея сил и энергии, проводят эффективное и качественное расследование даже по самым сложным уголовным делам, требующим чрезвычайного напряжения сил.
И, если Рубен Вардазарян в своей речи отмечает, что "оскорбление в адрес любого судьи рассматривается, как оскорбление 240 судей", точно таким образом г-н Вардазарян своими оценками оскорбляет сотни следователей органов предварительного следствия.
Полагаем, что субъективные оценки председателя Высшего судебного совета не только не аргументированы и не обоснованы, но и не исходят из занимаемого должностным лицом статуса и правил этики.
Ожидаем, что председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян за озвученные им оскорбительные суждения, как минимум, принесет публичные извинения перед сотрудниками органов предварительного следствия и впредь проявит необходимую сдержанность, воздерживаясь от озвучивания необоснованных и некорректных заявлений о работе следственных органов», - говорится в заявлении.