Պարոն վարչապետ, Ձեզ ո՞վ է իրավունք տվել լուրջ դեմքով որոշել, թե ով է լինելու խորհրդարանում․ Արման Աբովյան
25/06/2020 16:05
Պոպուլիզմի խուճապահար փառատոնը շարունակվում է, ֆեյսուքյան իր էջում գրել է ԲՀ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանն՝ անդրադառնալով ԱԺ-ում այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթին։
«Այսօր ՀՀ քաղաքացիները խորհրդարանում կրկին ականատես եղան, թե ինչպես բղավելով, իրարամերժ թեզեր պարունակող ելույթով նորից փորձ է արվում ահաբեկել քաղաքական ընդիմությանը։ Սակայն, այսօրվա ելույթը կարելի է վստահ որակավորել, որ մի կողմից ինքնախոստովանություն է արվել առ այն, որ Հայաստանում տեղի է ունենում կատաղի քաղաքական հետապնդում ընդդիմության և այլախոհների հանդեպ, մյուս կողմից, կես ժամ խուճապահար ցնցվելով՝ փորձ է արվում ապացուցել մարդկանց, որ «մածունը սև է»։
Այո՛, հարգելինե՛րս,խոսքը վարչապետի ելույթի մասին է, որն, ըստ էության, ո՛չ իր տոնայնությամբ, ո՛չ բովանդակությամբ չի տարբերվում անցյալում հին ու անիմաստ իշխանավորների «հեքիաթներից» և, իհարկե, իշխանության վաղեմի «երազանքներից»՝ ձերբազատվել ընդիմադիր քննադատողներից՝ տեղը քաղքական դաշտ խցկելով հնազանդ քաղաքական կամակատարներին։
Ընդամենը մի հարց...
Պարոն վարչապետ, Ձեզ ո՞վ է իրավունք տվել լուրջ դեմքով որոշել, թե ով է լինելու խորհրդարանում, ո՞վ է ձեզ իրավունք տվել դասակարգումներ տալ ՀՀ քաղաքացիներին և քաղաքական ուժերին և ինչի՞ց եք այդքան հուզված։
Բա որ տենց «դուխով» իշխանություն եք, ապա ձեր «դուխը» հավաքեք, ու արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ հայտարարեք, թե չէ գոռալով քաղաքական դիակների մասին խոսալը շատ հեշտ է ու զրնգուն, բայց անիմաստ... հհնն իշխանություն, դուխներդ կհերիքի՞։
Էս ինչ մի խառնվել եք իրար, որ այսպիսի ցնցումների մեջ եք ընկել։
Չնայած հենց այսօրվա ելույթն ամենավառ ապացույցն է, որ բացի սպառնալիքից ու մանիպուլյացիայից ուրիշ բան ձեռներդ այլևս չկա։
ԲՀԿ-ի մասին եք խոսում, քաղաքական վախճաններից եք խոսում, «միտինգի» մակարդակի ճառեր եք ասում ԱԺ-ի բարձր ամբիոնից։
Ես հասկանում եմ, թե ինչով են պայմանավորված ձեր ցնցումները... Դուք բոլորից լավ եք հասկանում, որ հենց դուք և ձեր կառավարությունն ուղղակի տապալվել եք, դուք շատ լավ հասկանում եք, որ ըստ էության չունեք ոչ մի հակափաստարկ ԲՀԿ-ի արտահայտած փաստերը հերքելու համար (բոլոր առումներով), դուք շատ լավ հասկանում եք, որ երկրում տիրող իրավիճակի համար դուք և ձեր կառավարությունը կրում եք ուղղակի պատասխանատվություն, ու հենց դրանով է պայմանավորված Ձեր և Ձեր թիմակիցների ոչ ադեկվատ գեր արգրեսիվ պահվածքը ճշմարտությունը բարձրաձայնողների հանդեպ։
Ընտրակաշառքներից եք խոսում, դե լավ, հիշեցնեմ Ձեզ, որ 2018 թվականի ընտրությունների ժամանակ (օդում կախված լուրերի համաձայն) Ձեր ցուցումով իրավապահները ճղում էին իրար մեջտեղից, որ մեր վզին փաթաթեք նույն ընտրակաշառքների մեղքը, հարյուրավոր մեր կուսակիցներ բերման էին ենթարկվում, մարդկանց ահաբեկում էին, որ իբր ապացուցեն, թե ընտրակաշառք ենք բաժանել... Չստացվեց Ձեր մոտ... Հուսամ՝ հիշեցիք։
Ասում եք, որ մենք այսօր չենք եկել խորհրդարան, որովհետև «աչքերի մեջ» նայելու խնդիր ունենք... Պատգամավորների աչքերի մեջ Դուք ունեք շիտակ նայելու խնդիր, քանզի (...ախ այս օդում կախված լուրերը) վիրուսակիր իշխանական պատգամավորներին ստիպում էիք, որ գան և քվեարկեն թե՛ ՍԴ-ի մասով, թե՛ Ծառուկյանի անձեռնմխելիությունից զրկելու խայտառակ որոշման օգտին։
Հիմա ո՞նց եք նայում ձեր թիմակիցների աչքերին, հհհնննն։
ժողովրդի կամքից եք խոսում, դրա հետ մեկտեղ օրեցօր ուժեղացնելով ձեր «ախրանաների» թիվը։ Ումից եք այդքան վախենում... Չլինի նույն «հպարտ քաղաքացիներից», ում արդեն երկու տարի է կերակրում եք միայն պոպուլիզմով և փիարով։
Կրկնեմ՝ ոչ ոք Ձեզ և Ձեր իշխանությանն իրավունք չի տվել և չի տա որոշում ընդունել ժողովրդի տեղը, չի ստացվի, մոռացեք դրա մասին։
Եղեք հետևողական Ձեր մտքերի հիմնավորման մեջ, հայտարարեք արտահերթ ընտրություններ ու համոզված եղեք, որ ժողովուրդը շատ հստակ ցույց կտա, թե ով է քաղաքական դիակ՝ թաղված պոպուլիզմի մեջ»:

Арман Абовян: Господин премьер-министр, кто дал Вам право решать с серьезным выражением лица, кто будет присутствовать в парламенте?
25/06/2020 20:23
Панический фестиваль популизма продолжается, написал на своей странице в Facebook секретарь фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян.
«Сегодня граждане Армении опять стали очевидцами того, как в парламенте предпринимается попытка напугать политическую оппозицию криками и выступлениями, содержащими противоречащие тезисы. Однако сегодняшнее выступление можно четко квалифицировать как, с одной стороны, самопризнание в том, что в Армении происходит ярое политическое преследование оппозиции и инакомыслящих, а с другой стороны, пребывая полчала в панических конвульсиях, пытаются доказать людям, что «манун черного цвета».
Да, уважаемые, речь касается выступления премьер-министра, которое, по сути, ни по тональности, ни по содержанию, не отличается от старых и бессмысленных «сказок» и «давней мечты» властей – избавиться от оппозиционных критиков вместо них втиснув в политическое поле политических прислужников.
Всего лишь один вопрос…
Господин премьер-министр, кто дал Вам право решать с серьезным выражением лица, кто будет присутствовать в парламенте? Кто дал Вам право, квалифицировать граждан Армении и политические силы и что так взволновало Вас?
Если у вашей власти есть такой «дух», то соберите ваш дух» и объявите внеочередные парламентские выборы, а то кричать и говорить о политических трупах очень легко и резонансно, но бессмысленно… Ну как, власти, хватит у вас духа?
Что так паникуете, почему в таких конвульсиях?
Хотя сегодняшнее выступление является самым ярким доказательством того, что кроме угроз и манипуляций вы ничего не умеете.
Говорите о партии «Процветающая Армения», говорите о политических смертях, с высокой трибуны парламента выступаете с речами на уровне «митинга».
Я понимаю, чем обусловлены ваши конвульсии…Вы лучше всех понимаете, что именно вы и ваше правительство просто провалились. Вы очень хорошо понимаете, что, по сути, у вас нет ни одного контраргумента для опровержения объявленных партией «Процветающая Армения» фактов (во всех смыслах). Вы очень хорошо понимаете, что за царящую в стране ситуацию вы и ваше правительство несете прямую ответственность, и именно этим обусловлено Ваше сверхагрессивное, неадекватное поведение и поведение Вашей команды в отношении тех, кто озвучивает правду.
Говорите о подкупе избирателей, так вспомните себя, что (согласно висящим в воздухе сведениям) по Вашему указанию, во время выборов 2018 года правоохранители рвали друг друга, чтобы свалить на нас вину за подкуп избирателей, сотни членов нашей партии подвергались приводу, людей терроризировали, чтобы якобы доказать, что мы раздавали подкуп… Вам не вдалось это… Надеюсь, вспомнили.
Говорите, что мы сегодня не пришли в парламент, поскольку у нас есть проблема с тем, чтобы «посмотреть в глаза»…
Это у Вас есть проблема прямо посмотреть в глаза депутатам, поскольку Вы заставляли зараженных депутатов прийти в парламент и проголосовать «за» – как по вопросу Конституционного суда, так и позорному решению о лишении депутатской неприкосновенности Гагика Царукяна (ох уж эти висящие в воздухе сведения).
И как сейчас вы смотрите в глаза членов вашей команды?
Говорите о воле народа, при этом увеличиваете изо дня в день количество ваших «охранников». Кого вы так боитесь? Неужели тех же «гордых граждан», которых уже два года кормите только популизмом и пиаром.
Повторю, ни Вам, ни Вашей власти не дано и не будет дано право принимать решение вместо народа, не получится, забудьте об этом.
Проявите последовательность в обосновании Ваших мыслей, объявите внеочередные выборы и будьте уверены, что народ очень четко покажет, кто – погрязший в популизме политический труп», - написал Арман Абовян.