«Հրապարակ».  ՍԴ նոր նախագահ է դիտարկվում ՍԴ գործող դատավոր Արման Դիլանյանը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ուրբաթ օրվանից, երբ ուժի մեջ կմտնի սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, իշխանությունը կանցնի ՍԴ կազմը փոխելու գործուն քայլերին։ Իշխանական աղբյուրների փոխանցմամբ, ՍԴ նոր նախագահ է դիտարկվում ՍԴ գործող դատավոր Արման Դիլանյանը, որը դատավոր է ընտրվել հեղափոխությունից հետո։ Նրա թեկնածությունը ներկայացրել է Դատավորների ընդհանուր ժողովը։ Իսկ իշխանության երբեմնի սրտի դատավոր Վահե Գրիգորյանի թեման կարծես թե փակված է։
Իսկ ինչո՞ւ Դիլանյանը։ «Նախ, փորձ ունի՝ 96 թվականից աշխատում է ՍԴ-ում, և երկրորդ՝ որոշակի անաչառություն է դրսևորել, ու չեն ասի, թե յուրայիններին նախագահ դարձրին»։ Ի դեպ, երեկ ՍԴ դատավորների տարածած հայտարարությանը, որով իրենց «խիստ մտահոգություններն» էին հայտնում բարձր դատարանի շուրջ կատարվող իրադարձությունների առիթով, Դիլանյանը չէր միացել։ ՍԴ-ի մասին օրենքի համաձայն՝ ՍԴ դատավոր, ինչպես նաև նախագահ կարող է ընտրվել 40 տարին լրացած, միայն ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, «ընտրական իրավունք ունեցող, բարձր մասնագիտական և բարոյական որակներով ու մասնագիտական աշխատանքի առնվազն 15 տարվա փորձառությամբ, հայերենին տիրապետող, բարձրագույն կրթությամբ իրավաբանը»:
Ի դեպ, քննարկվել է նաև ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանին ՍԴ գործուղելու տարբերակը, քանի որ երկար տարիներ աշխատել է ՍԴ-ում, եղել աշխատակազմի ղեկավար, բայց իշխող թիմում եզրակացրել են, որ Վարդանյանն իր տեղում «անփոխարինելի» է՝ ԱԺ-ում չունեն ուժեղ իրավաբան։ Իսկ նոր դատավորների փնտրտուքը շարունակվում է, առայժմ հնչում են նախկին ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանի, վճռաբեկի դատավոր, 62-ամյա Մամիկոն Դրմեյանի անունները»:

«Грапарак»: Действующий судьи КС Армен Диланян рассматривается в качестве кандидата на пост председателя Конституционного суда
25/06/2020 11:49
Газета «Грапарак» пишет, что с пятницы, когда вступит в силу законопроект об изменениях в Конституцию, власти перейдут к действенным шагам по смене состава Конституционного суда. Как передают источники  издания, в качестве нового председателя Конституционного суда рассматривается кандидатура действующего судьи КС Армана Диланяна, который был избран судьей после революции. Его кандидатуру предложил Общий совет судей. Что касается любимого кандидата властей Ваге Григоряна, то эта тема уже закрыта.
А почему Диланян?
«Во-первых, у него есть опыт, он с 96 года работает в Конституционном суде. И, во-вторых, он проявил определенную беспристрастность и не скажут, что председателем КС назначили своего человека».
Кстати, Диланян не подписался под распространенным судьями КС заявлением, в котором они выражали «крайнюю обеспокоенность» в связи происходящими вокруг Конституционного суда событиями.
«Согласно закону о конституционном суде, судьей КС, а также председателем КС может быть избран юрист с высшим образованием, достигший сорока лет, являющийся гражданином Армении, обладающий избирательным правом, с высокими профессиональными и нравственными качествами, опытом работы по профессии не менее 15 лет,  владеющий армянским языком.
Обсуждалася также вариант командирования в КС председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимира Варданяна, поскольку он долгие годы работал в суде, был руководителем аппарата КС, однако в правящей команде пришли к выводу, что Варданян незаменим на своем месте – в парламенте у них нет сильного юриста. А поиск новых судей КС продолжается, пока называют имена бывшего омбудсмена Карена Андреасяна, судьи Кассационного суда 62-летнего Мамикона Димеяна», - отмечает газета.