Մարտակերտի շրջանի հիմնախնդիրները կլուծվեն ըստ առաջնահերթության
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Հայկ Բախշիյանին և քննարկել շրջանում առկա խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները:
Իր զեկույցում շրջվարչակազմի ղեկավար Բախշիյանը ներկայացրել է շրջանում իրականացվող պետական ծրագրերի ընթացքի, բերքահավաքի աշխատանքների և առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների մասին տեղեկատվություն: Նա, մասնավորապես, անդրադարձել է երաշտի պատճառով շրջանի որոշ համայնքներում առաջացած խմելու և ոռոգման ջրի սակավության, բնակարանաշինության, միջհամայնքային ճանապարհների վերակառուցման հետ կապված հարցերին:
Նախագահը նշել է, որ սոցիալական ծրագրերի իրականացման շրջանակներում շինանյութերի ձեռքբերման համար պետական բյուջեից կհատկացվի 100 մլն ՀՀ դրամ, ևս 100 մլն ՀՀ դրամի չափով վարկ կտրամադրվի «Ջրաբերդշին» ընկերությանը՝ շինաշխատանքների ընթացքում առաջացող հրատապ խնդիրների լուծման համար:
Անդրադառնալով շրջանում առկա գյուղատնտեսական խնդիրներին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ կառավարությունը կաջակցի այն հողօգտագործողներին, ովքեր ընթացիկ տարում գարու ցածր բերքատվության պատճառով վնաս են կրել՝ նրանց տրամադրելով գարու սերմացու: Նախագահն ավելացրել է, որ շուտով իր լուծումը կստանա նաև Մարտակերտի շրջանի դաշտերի ոռոգման խնդիրը, քանի որ մոտ ժամանակներս կսկսվի Սարսանգի ջրամբարի ջրերի տեղափոխումը Թարթառ գետի աջափնյա մաս:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ մեծածավալ ֆինանսական միջոցներ են հատկացվելու ներհամայնքային ճանապարհների սալապատման, զոհված ազատամարտիկների, առաջին կարգի զինհաշմանդամների և բազմազավակ ընտանիքների, ինչպես նաև սոցիալական այլ խմբերի բնակարանային խնդրի լուծման նպատակով:

Проблемы в Мартакертском районе будут решены в порядке первоочередности
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 25 июня принял руководителя администрации Мартакертского района Айка Бахшияна и обсудил существующие в районе проблемы и пути их решения, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
В своем докладе руководитель райадминистрации Бахшиян представил информацию о ходе государственных программ, реализуемых в районе, работах по сбору урожая и проблемах, требующих первоочередного решения. Он, в частности, коснулся вопросов, связанных с возникшим по причине засухи дефицитом питьевой и оросительной воды в некоторых населенных пунктах района, а также жилищного строительства и ремонта межобщинных дорог.
Президент отметил, что в рамках реализации социальных программ из государственного бюджета будет выделено 100 млн драмов с целью приобретения стройматериалов. Для решения неотложных проблем, возникающих в ходе строительных работ, организации «Джрабердшин» будет предоставлен кредит в размере 100 млн драмов.
Касаясь существующих в районе сельскохозяйственных проблем, Араик Арутюнян отметил, что правительство окажет содействие тем землепользователям, которые понесли в нынешнем году ущерб из-за низкой урожайности ячменя, предоставив им семена ячменя. Президент добавил, что вскоре будет решена проблема орошения полей Мартакертского района, поскольку в ближайшее время начнется перемещение вод Сарсангского водохранилища в правобережную часть реки Тартар.
По словам главы государства, крупные финансовые средства будут выделены также с целью осуществления программы покрытия плитами внутриобщинных дорог, решения жилищных проблем семей погибших азатамартиков, инвалидов первой группы, многодетных семей и других социальных групп.