Հենց հիմա տեղի է ունենում ստորագրման գործընթացը. Տիգրան Ուրիխանյանը միացավ ՍԴ դիմելու նախաձեռնությանը
25/06/2020 15:46
Այս պահին ԱԺ անկախ պատգամավոր, «Ալյանս» կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը ստորագրում է ՍԴ դիմելու ձևաթուղթը:
«Հենց այս պահին այդ գործընթացը տեղի է ունենում», - Aysor.am-ին ասաց Տիգրան Ուրիխանյանը։
Հիշեցնենք, որ Բարգավաճ Հայաստան խմբակցությունը նախաձեռնել էր ստորագրահավաք դիմելու համար ՍԴ-ին «Առանց Սահմանադրական դատարանի՝ Սահմանադրության փոփոխությունների ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանելու վերաբերյալ որոշման ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից Սահմանադրության փոփոխություններ ընդունելը և ՀՀ Սահմանադրության (Պ-667-19.06.2020-ՊԻ-010/2) փոփոխությունները ՀՀ Սահմանադրության 4-րդ, 5-րդ, 6-րդ, 168-րդ և 169-րդ հոդվածների համապատասխանության հարցը» քննելու նպատակով։
ԲՀԿ-ն «Լուսավոր Հայաստանի» գործընկերներին էր ուղարկել 25 ստորագրություններով դիմումը։ ԼՀԿ-ն իր հերթին հայտարարել էր, որ պատրաստ է ՍԴ մուտք անել չորս կետ պարունակող մեկ այլ դիմում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով քննությունից հետո։ Մինչդեռ այսօր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները հայտարարեցին, որ հրաժարվել են  ներկայացրած դիմումներից, հետևաբար ԼՀԿ-ն կարող է միանալ ստորագրահավաքին։
Քիչ անց իր հետագա անելիքների մասին հայտարարությամբ հանդես կգա ԼՀԿ-ն։
Նշենք, որ ՍԴ դիմելու համար անհրաժեշտ է պատգամավորների ընդհանուր թվի մեկ հինգերորդի ստորագրությունները։ 132 պատգամավորի մեկ հինգերորդը կազմում է 26.4: Մեր հարցին, թե արդյոք միայն իր ստորագրությունը բավարար չէ ՍԴ դիմելու համար, քանի որ արդեն իսկ ստացվում է 26 պատգամավորի ստորագրություն, Տիգրան Ուրիխանյանն ասաց․

Прямо сейчас идет процесс сбора подписей – Тигран Уриханян присоединился к инициативе обращения в Конституционный суд
25/06/2020 17:04
Независимый депутат парламента, председатель партии «Альянс» сейчас ставит подпись под бланком обращения в Конституционный суд.
«Прямо сейчас идет этот процесс», - заявил Aysor.am Тигран Уриханян.
Напомним, фракция «Процветающая Армения» инициировала сбор подписей для обращения в Конституционный суд по вопросу конституционности принятого 22 июня парламентом проекта изменений в Конституцию, который противоречит пунктам 4, 5, 6 статьи 168и статьи 169 Конституции Республики Армения, а также статье 86 конституционного закона «Регламент Национального Собрания».
Партия «Процветающая Армения» направила партии «Светлая Армения» заявление с 25 подписями. Однако фракция «Светлая Армения» заявила, что готова направить в Конституционный суд другое заявление, состоящее из 4 пунктов, но после завершения слушаний по делу Роберта Кочаряна.
Сегодня адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна отозвали из Конституционного суда представленные ранее заявления об определении соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении статьям 72, 73, 78, 79 Конституции. Причиной этого, по словам адвокатов, стало заявление фракции «Светлая Армения».
Партия «Светлая Армения» немногим позже выступит с заявлением о дальнейших действиях.
Отметим, что для обращения в Конституционный суд необходимо собрать подписи одной пятой от общего числа депутатов. Одна пятая от общего числа 132 депутатов составляет 26.6.  На вопрос Aysor.am достаточно ли этих подписей для обращения в Конституционный суд, Тигран Уриханян ответил: