Քոչարյանի պաշտպանները «Լուսավոր Հայաստանին» հորդորում են չսպասել ինչ-որ ամսաթվի և միանալ ՍԴ դիմելու գործընթացին (Տեսանյութ)
25/06/2020 15:05
Ինչպես տեղեկացրել ենք՝ քիչ առաջ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները Սահմանադրական դատարանից հետ են վերցրել դեռևս մեկ տարի առաջ ՍԴ ներկայացրած իրեց դիմումները, որոնք վերաբերում էին 300.1 հոդվածի համապատասխանությանը Սահանադրության 72, 73, 78, 79 հոդվածներին։ Պատճառն, ըստ փաստաբանների՝ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հայտարարություն է։
«Խմբակցություններից մեկը, որպես պառլամենտարիզմը չոտնահարելու նախապայման՝ հնչեցրեց պարոն Քոչարյանի գործը։ Նախագահը հստակ դիրքորոշում հայտնեց, եթե իր գործի պատճառով պառլամենտարիզմի կայացման որոշակի խոչընդոտներ պետք է առաջանան, ապա ինքը պետք է պահանջի, որ փաստաբանները հետ վերցնեն դիմումները, որովհետև մեր ընդհանուր խնդրանք է բոլոր քաղաքական ուժերին, Սահմանադրության հետ կապված այդ գործընթացներում ո՛չ պարոն Քոչարյանի, ո՛չ փաստաբաններից որևէ մեկի անունը չշոշափել, այդ գործընթացը բացառապես դիտարկել խորհրդարանական խմբակցությունների և պատգամավորների իրավասության շրջանակներում։
Եթե գտնում են, որ կա դիմում, որը կարող էր սպասել ինչ-որ ամսաթվի, հորդորում ենք չսպասել այդ ամսաթվին՝ հիմք ընդունելով մեր դիմումը, միանալ այդ գործընթացին», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը։

Адвокаты Роберта Кочаряна призвали фракцию «Светлая Армения» не ждать какой-то даты и присоединиться к обращению в Конституционный суд
25/06/2020 16:16
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна отозвали из Конституционного суда представленные ранее заявления об определении соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении статьям 72, 73, 78, 79 Конституции.
Причиной этого, по словам адвокатов, стало заявление фракции «Светлая Армения».
«Одна из фракций в качестве предусловия ненарушения парламентаризма назвала дело Роберта Кочаряна. Президент высказал четкую позицию, если из-за его дела должны возникнуть какие-то препятствия для становления парламентаризма, то он потребует, чтобы адвокаты забрали заявления. Наша общая просьба ко всем политическим силам, чтобы в касающихся Конституции процессах никто не муссировал ни имени господина Кочаряна, ни имени адвокатов и рассматривал этот процесс исключительно в рамках правомочий парламентских фракций и депутатов.
Если считают, что есть заявление, которое может подождать до какого-то даты, то мы призываем не ждать этой даты, и приняв за основание наше заявление, присоединиться к этому процессу», - сказал адвокат Роберта Кочаряна Арам Орбелян.