Խորհրդարանական մեծամասնությունն առաջարկում է գույքահարկի գծով բեռի բարձրացումն աստիճանաբար իրականացնել ոչ թե 4, այլ 6 տարիների ընթացքում
25/06/2020 13:47
«Իմ քայլն» առաջարկում է գույքահարկի գծով բեռի բարձրացումն աստիճանաբար իրականացնել ոչ թե 4, այլ 6 տարիների ընթացքում, ԱԺ-ում «Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» հարցի քննարկման ժամանակ ասաց ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը։
«Առաջին տարին՝ 15% տոկոս, երկրորդ տարին՝ 30%, երրորդ՝ 35%, չորրորդ՝ 50%, հինգերորդ՝ 75 % և վերջին՝ վեցերորդ տարում՝ 100 %։ Կառավարության համար առաջարկն ընդունելի է: Նախագիծը լրամշակվել է։ Ակնկալվող արդյունքները նոր սցենարի պարագայում փոքր ինչ փոխվում են։ Բայց, հաշվի առնելով համակարգը հնարավորինս սահուն ներդնելու անհրաժեշտությունը, կառավարությունը համաձայնել է առաջարկին», - ասաց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ կառավարությունն ընդունել է նաև «Իմ քայլի» առաջարկը, համաձայն որի՝ բարձրարժեք գույքի համար կառաջարկվի ավելի բարձր հարկային բեռ․
«200 մլն դրամ և ավելի հարկման բազա ունեցող բնակարանի և անհատական բնակելի տան համար հարկման դրույքաչափը կլինի ոչ թե 1 այլ՝ 1.5 տոկոս», - ասաց փոխնախարարը։

Парламентское большинство предлагает осуществить повышение налога на имущество в течение 6 лет
Правящая фракция «Мой шаг» предлагает осуществить повышение налога на имущество вместо четырех в течение шести лет, об этом заявил сегодня в ходе обсуждения проекта о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс в парламенте заместитель министра финансов Арман Погосян.
«В первый год – на 15%, во второй год – на 30%, в третий год – на 35%, в четвертый год – на 50%, в пятый год – 75% и в последний шестой год – на 100%. Для правительства приемлемо это предложение. В условиях нового сценария ожидаемые результаты немного меняются. Однако учитывая необходимость возможно мягкого внедрения системы, правительство согласилось с этим предложением», - сказал заместитель министра.
По его словам, правительство приняло также предложение фракции «Мой шаг», согласно которому для дорогой недвижимости будет установлен более высокий налог на имущество.
«Ставка налогообложения для квартир и собственных домов, имеющих базу налогообложения 200 млн. драмов и выше, составит не 1%, а 1.5%», - сказал Арман Погосян.