Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ շարունակվում է դաժան վերաբերմունքը, գտնվում է անօգնական վիճակում. փաստաբան
25/06/2020 12:51
Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ շարունակվում է դաժան վերաբերմունքն ու խոշտանգումը, այս մասին հայտարարություն է տարածել վերջինիս փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։
«Հիվանդը գտնվում է անօգնական վիճակում, քանի որ թույլ չեն տալիս բուժումը շարունակել արտերկրում, իսկ Հայաստանում, համաձայն բժշկական էպիկրիզների և բուժող բժշկի մասնագիտական կարծիքի, հնարավոր չէ բուժել, և դրա իրավական հետևանքների պատասխանատուն այլևս գործադիրը և Մանվել Գրիգորյանի քրեական գործը քննող դատավորն է:
25.06.2020 թվականին դատարանում դատական նիստին առողջապահության նախարարի անունից վերջինիս ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ եթե առողջապահության նախարարի հրամանով բժշկական կոնսիլիում հրավիրվի, կխախտի օրենքը, որովհետև նման լիազորություններով առողջապահության նախարարն օժտված չէ: Ստացվում է, որ 2019 թվականի հունվարին նույն նախարարի հրամանով նույն հիվանդի համար բժշկական կոնսիլիում հրավիրելը եղել է անօրինական:
Ահավասիկ, ընտրովի արդարադատության և ընտրովի առողջապաության գործառույթների արդյունքը»,-ասված է հայտարարությունում։

Жестокое обращение и пытки в отношении Манвела Григоряна продолжаются – адвокат
Жестокое обращение и пытки в отношении Манвела Григоряна продолжаются, об этом говорится в заявление, распространенном адвокатом Манвела Григоряна Левоном Багдасаряном.
«Больной находится в беспомощном состоянии, поскольку ему не позволяют продолжить лечение заграницей, а в Армении, согласно профессиональному мнению врачей и медицинским эпикризам, его невозможно вылечить, и ответственность за правовые последствия этого впредь несет исполнительная власть и судья, расследующий уголовное дело Манвела Григоряна.
На судебном заседании 25 июня 2020 года представитель министра здравоохранения от имени главы Минздрава заявил, что если по приказу министра здравоохранения будет созван медицинский консилиум, то это нарушит закон, поскольку министр здравоохранения не наделен подобными полномочиями. Получается, что созванный в январе 2019 года по приказу того же министра консилиум для того же пациента был незаконным.