ՍԴ-ի շուրջ կատարվածը կարելի է բնութագրել ռուսերեն հայտնի արտահայտյամբ՝ против лома нет приема. Իրավապաշտպան
26/06/2020 11:17
Այն, ինչ կատարվեց ՍԴ-ի շուրջ, կարելի է բնութագրել ռուսերեն հայտնի արտահայտյամբ՝ против лома нет приема, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց իրավապաշտան Ավետիք Իշխանյանը:
«Բիրտ ուժը հաղթեց իրավական մտքին, և ցավոք, այդ բիրտ ուժի դեմ դուրս եկան ոչ թե քաղաքական ուժերը, այլ՝ իրավաբանները, որոշ դատավորներ, ՍԴ անդամներ և փաստաբաններ: Փոխանակ այդ ամենի թիկունքում կանգնեին այն քաղաքական ուժերը, որոնք հռչակել են ժողովրդավարություն, լիբերալիզմ, պարզվեց նրանք իրավաբաններին ու փաստաբաններին թողեցին անպաշտպան: Իրավաբանները պայքարեցին այնքան, որքան կարող էին պայքարել առանց լուրջ աջակցության, և ունենք այս պատկերը», - նշեց իրավապաշտպանը:
Ավետիք Իշխանյանի համոզմամբ՝ Հայաստանը գնում է դեպի պետական կառույցների կործանման, ինչն իր հերթին բերելու է պետության կործանման:
Ամփոփելով խոսքը՝ իրավապաշտպանը նշեց, որ ՍԴ անդամ Վահե Գրիգորյանը, թեպետ իրավաբանական կրթություն ունի, սակայն այս պահին ոչ թե իրավաբան է, այլ քաղաքական գործիչ, որը հլու-հնազանդ ենթարկվում է բռնապետական հակումներ ունեցող ղեկավարին:

Аветик Ишханян: Произошедшее вокруг Конституционного суда можно охарактеризовать известным русским выражением – против лома нет приема
26/06/2020 13:43
То, что произошло вокруг Конституционного суда, можно охарактеризовать известным русским выражением – против лома нет приема, заявил сегодня журналистам правозащитник Аветик Ишханян.
«Грубая сила одержала победу над правовой мыслью, против этой грубой силы вышли не политические силы, а юристы, некоторые судьи, члены Конституционного суда и адвокаты. Вместо того, чтобы за всем этим стояли те политические силы, которые провозгласили демократию, либерализм. Как оказалось, они оставили без защиты юристов и адвокатов. Юристы боролись столько, сколько можно было вести борьбу без серьезной поддержки и в итоге мы имеем следующую картину», - отметил правозащитник.
По убеждению Аветика Ишханяна, Армения движется по пути уничтожения государственных структур, что в свою очередь приведет к уничтожению государства.
Резюмируя, правозащитник отметил, что член Конституционного суда Ваге Григорян, несмотря на юридическое образование, является сейчас не юристом, а политическим деятелем, который подчиняется покорно руководителю с диктаторскими склонностями.