Ալիևի լեզուն երկարել է՝ ներսում մեր ապաշնորհ ու ապազգային վայ-կառավարիչների պատճառով. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ, Արցախի հերոս Սերժ Սարգսյանն արձագանքել է Հայաստանի Հանրապետության մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այսօր հրապարակային հնչեցրած հայտարարությանը։
«Այս ո՞ւր ենք հասել: Ժառանգաբար իշխանության եկած՝ բռնապետական հարևան երկրի խան Իլհամ Ալիևը, որին երկու տարի առաջ մեր երկրում իշխանությունը զավթած մեկը համարում է կիրթ, հաճոյախոսություններ շռայլում, այն աստիճանի վստահում, որ ԼՂ բանակցային գործընթացի պատմությունը նախընտրում է նրանից լսել, այսօր ցինիկաբար հայտարարում է, թե Հայաստանի անկախության ամբողջ պատմությունն ամոթի պատմություն է:
Հասկանո՞ւմ եք զավեշտը՝ Ադրբեջանի նախագահը խոսում է նույն բառապաշարով, Հայաստանի անկախության նախորդ տարիները բնութագրում է նույն կերպ, ինչ Նիկոլ Փաշինյանն ամբողջ աշխարհի առջև ունեցած իր տխրահռչակ ելույթներում՝ ՄԱԿ-ի ամբիոնից, ԵԽԽՎ լիագումար նիստում և հնարավոր բոլոր առիթներով:
Բռնապետ Ալիևը ժողովրդավարության դասեր է տալիս Հայաստանին, անվանարկում բանակն ու մեր փառապանծ բանակի սպաներին ու գեներալներին, խոսում լրագրողների դեմ իրականացվող բռնություններից և Հայաստանի գործող իշխանությունների այլ աղաղակող անօրինականություններից ու կոռուպցիայից:
Այն, որ Ալիևը կարող է իրեն նման բան թույլ տալ, դա զարմանալի չէ, որ Ալիևն ամբողջ ուժով կարող է ատել Հայոց փառապանծ բանակը՝ ոչ մեկ անգամ պատերազմում իր երկրի կրած ծանր ու ամոթալի պարտության պատճառով, որ կարող է ատել Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահներին, բանակի գեներալներին, դա էլ վաղուց նորություն չէ: Նրա նման կեցվածքը միանգամայն սպասելի էր նաև սեփական ապաշնորհ ղեկավարումը փառաբանելու մոլուցքով տարված և իր պետությունը ի լուր աշխարհի «ամբողջությամբ ձախողված պետություն» անվանող Նիկոլ Փաշինյանի բարբաջանքից հետո:
Ինչ վերաբերում է Իլհամ Ալիևին, ապա նա շատ լավ գիտի, որ եթե Հայաստանում կոռուպցիայի ու թալանի մասին խոսում են ինքն ու Նիկոլ Փաշինյանը, ապա իր անվան հետ կապվող պանամական փաստաթղթերի ու բանկային հաշիվների, «ադրբեջանական լանդրոմատի», աշխարհի չորս կողմում իր ընտանիքի ձեռք բերած ահռելի չափերի կարողության, եվրոպացի պատգամավորներին կաշառելու և բազմաթիվ այլ սկանդալային բացահայտումների մասին գրում և խոսում են միջազգային հետաքննող լրագրողները, միջազգային կազմակերպություններն ու հեղինակավոր թերթերը:
Ալիևի լեզուն երկարել է՝ ներսում մեր ապաշնորհ ու ապազգային վայ-կառավարիչների պատճառով, բայց նա պետք է լավ հիշի, որ սրանք, ինչպես և իր ռեժիմը, անցողիկ են, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հաղթական բանակով և հայրենանվեր բազմաթիվ հայ քաջորդիներով միշտ պատրաստ են հերթական շառաչուն ապտակը հասցնելու հոխորտացող ագրեսորին: Եվ չմոռանա նաև, որ ոչ հեռու ապագայում, երբ Հայաստանում իշխանության վերադառնան ազգային ու կարող ուժերը, միջազգային հանրությունը կրկին պարտադրելու է նրան` ճանաչելու Արցախի Հանրապետության անկախությունը», - ասված է Սերժ Սարգսյանի արձագանքում։

Язык Алиева стал длиннее из-за наших бездарных и антинациональных горе-правителей – Серж Саргсян
Третий президент Армении, Герой Арцаха Серж Саргсян ответил на публично озвученное сегодня президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявление о Республике Армения.
«До чего мы докатились?! Пришедший к власти по наследству хан соседней диктаторской страны Ильхам Алиев, которого некто, два года назад захвативший власть в нашей стране, считает вежливым, осыпает его комплиментами, настолько ему доверяет, что предпочитает узнавать историю переговорного процесса НК от него, сегодня цинично заявляет, что вся история независимости Армении – история позора.
Понимаете иронию?! Президент Азербайджана говорит той же лексикой, характеризует прошлые годы независимости Армении таким же образом, как Никол Пашинян в своих печально известных речах, произнесённых перед всем миром: с трибуны ООН, на пленарном заседании ПАСЕ и по всем возможным поводам.
Диктатор Алиев даёт уроки демократии Армении, порочит армянскую армию, офицеров и генералов нашей славной армии, говорит о насилии в отношении журналистов и о других вопиющих беззакониях и коррупции действующих властей Армении.
То, что Алиев может себе такое позволить – неудивительно. Что Алиев может всеми силами ненавидеть славную Армянскую армию за понесённое его страной тяжёлое и постыдное поражение в войне; что может ненавидеть второго и третьего президентов Армении, генералов армии – уже давно не новость. Подобное поведение было вполне ожидаемо после вздора одержимого манией восхваления собственного бездарного управления Никола Пашиняна, называвшего во всеуслышание, на весь мир, свое государство "полностью провалившимся государством".
Что касается Ильхама Алиева, то он очень хорошо знает, что если о коррупции и грабеже в Армении говорят он и Никол Пашинян, то о связанных с его именем панамских документах и банковских счетах, "азербайджанском ландромате", приобретенном его семьей во всех четырех сторонах света огромном имуществе, подкупе европейских депутатов и многочисленных других скандальных разоблачениях говорят и пишут международные журналисты-расследователи, международные организации и авторитетные газеты.
Язык Алиева стал длиннее из-за наших бездарных и антинациональных горе-правителей внутри страны, но он должен хорошо помнить, что они, как и его режим, преходящи, а Республика Армения с ее победоносной армией и многочисленными патриотичными храбрыми сынами всегда готовы дать очередную звонкую пощечину надменному агрессору. И пусть он не забывает также, что в недалеком будущем, когда в Армении к власти вернутся национальные и способные силы, международное сообщество вновь принудит его признать независимость Республики Арцах», - говорится в ответе Сержа Саргсяна.