Իշխանության օրակարգը և ժողովրդի օրակարգն իրար հետ կապ չունեն․ Էլինար Վարդանյան
Վարչապետի երեկվա հայտարարությունները ոչ միայն անհասկանալի է, թե ում են ուղղված, այլև իրենց մեջ պարունակում են իրական վտանգներ։
Հայտարարություն առաջին
«Մինչ վերջին օրերին մենք ավելի շատ ուշադրություն ենք դարձնում մի քանի աղմկահարույց քրեական գործերին, քաղաքական իրադարձություններին և ԱԺ-ում տեղի ունեցող պրոցեսներին, կորոնավիրուսի համաճարակի իմաստով, ցավոք սրտի, նոր հակառեկորդներ ենք սահմանում»։
Սա այն է, ինչի մասին մենք մարտ ամսից ասում ենք՝ իշխանությունը մեր քաղաքացիների առողջությունն ու կյանքը ստորադասել է իր քաղաքական շահերին, իշխանության օրակարգը և ժողովրդի օրակարգն իրար հետ կապ չունեն։
Այս խոսքերում «մենքը» հանրությունը չէ։ Այս խոսքերի միակ հասցեատերը պետք է լինի իշխանությունը։ Մնացածը հենց այնպես ասված բառեր են։
Հանրությունը չէ իշխանությունների ուշադրությունը շեղում համաճարակից, այլ իշխանություններն են համավարակի դեմ պայքարելու փոխարեն՝ հանրությանը զբաղեցնում բոլորովին այլ խնդիրներով։ Այս ընթացքում իշխանություններն են, որ մեկը մյուսի հետևից կազմակերպում են քաղաքական շոուներ՝ քրեական գործեր, սահմանադրական փոփոխություններ, իսկ այս ամենի ֆոնին իրենց թեթև ձեռքով համաճարակը մղվում է երկրորդ պլան։ Իշխանությունն է արտակարգ դրության պայմաններում գաղտագողի ընդունում օրենքներ, որոնց հետևանքները շատ շուտով զգալու է յուրաքանչյուրը քաղաքացի։
Հիմա հանրությունից ի՞նչ եք ուզում։ Ինչո՞ւ եք հերթական անգամ ձեր սխալները բարդում հասարակության վրա։
Ինչպե՞ս պետք է հասարակությունից լրջություն ակնկալել, եթե իշխանություններին է բնորոշ անլրջությունը։ Ինչո՞ւ պետք է մարդիկ լուրջ վերաբերվեն վարչապետի ուղերձներին, եթե վարչապետի գործողություններն ու հայտարարությունները համարժեք չեն իրավիճակի լրջությանը։
Հայտարարություն երկրորդ
«Մենք ինչ-որ սխալ արել ենք, երևի կազմակերպչական, կառավարման մակարդակի սխալներ էլ ենք արել, և մենք գնում ենք այդ սխալներն ուղղելու ճանապարհով, բայց ամեն մեկս պետք է մեր սխալն ուղղենք՝ հանուն մեր պետության, ժողովրդի»։
Փաշինյանն ու իր կառավարությունն արել են շատ կոպիտ, ճակատագրական սխալներ, որոնց գինը տասնյակ հազարավոր մարդկանց առողջությունն է, չդադարող մահերի քանակը։ Համաճարակի ողջ ընթացքում Ձեզ զգուշացնում էին այդ սխալների մասին։ Ցուցադրաբար արհամարհում էիք։ Այսօր, հենց այս պահին, շարունակում են արվել կոպիտ սխալներ, որոնք թե՛ կազմակերպչական են, թե՛ կառավարչական։
Վարչապետն ընդունում է, որ ճիշտ չեն գնահատել վարակով պայմանավորված իրավիճակը, ռիսկերը։ Մնում է՝ ընդունի նաև դրա գինը, որ վճարել է մեր ժողովուրդը։ Իսկ դրանից հետո միակ տրամաբանական հարցը՝ ինչպե՞ս եք պատկերացնում շարունակել կառավարել։
Մենք առաջիկայում սխալների ամբողջական փաթեթը ներկայացնելու ենք հանրությանը, ԱԺ-ին և կառավարությանը։ Կարող ենք մի քանիսը հիմա ասել.
Հունվարի 30-ին ստեղծված կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջգերատեսչական հանձնաժովը ինչպե՞ս է աչք փակել մինչև մարտի 13-ը ձեր հանրահավաքների վրա։
Ինչպե՞ս հնարավոր եղավ մայիսի 4-ից թուլացնել սահմանափակումները և միայն մայիսի 18-ից պարտադրել դիմակներ դնել։ Սա կոպտագույն սխալ էր, որը բերեց վարակի անզուսպ տարածմանը։
Ինչո՞ւ պետությունը 4 ամիս շարունակ, առ այսօր չի կարողանում լուծել զանգվածային թեստավորման հարցը։ Ամբողջ աշխարհում սա համարվում է ամենակարևոր գործիքը՝ ասիմպտոմ և թեթև հիվանդներին հայտնաբերելու և վարակի օջախները լոկալիզացնելու համար։

Повестка власти и повестка народа не связаны друг с другом – Элинар Варданян
Вчерашние заявления премьер-министра Армении не только непонятно, кому адресованы, но и содержат в себе правовые риски.
Первое заявление
«В то время как в последние дни мы уделяли больше внимания нескольким громким уголовным делам, политическим событиям и процессам в Национальном Собрании, в плане эпидемии коронавируса, мы устанавливаем новый антирекорд».
Это то, о чем мы говорили с марта месяца – власти ставят здоровье и жизнь наших граждан ниже своих политических интересов, повестка властей и повестка народа не имеют никакой связи друг с другом.
В этих словах «мы» – не общество. Единственным адресатом этих слов должны быть власть. Остальное – просто слова.
Не общество отвлекает внимание властей от эпидемии, а власти вместо борьбы с эпидемией, занимают общество совершенно другими проблемами. За этот период именно власти организовывают один за другим политические шоу – уголовные дела, конституционные изменения, а на фоне всего этого с их легкой руки эпидемия отодвигается на второй план. Это власть в условиях режима чрезвычайного положения тайком принимает законы, последствия которых вскоре почувствует на себе каждый гражданин.
Чего вы хотите от общества сейчас? Почему в очередной раз сваливаете ваши ошибки на общество?
Как можно ожидать от общества серьезности, когда властям свойственна несерьезность. Почему люди должны серьезно относиться к посланиям премьер-министра, если действия и заявления премьер-министра несоразмерны серьезности ситуации?
Второе заявление
«Мы допустили какую-то ошибку, наверное, организационную, сделали ошибки на уровне правительства и мы идем по пути исправления этих ошибок, но каждый из нас должен исправить свою ошибку во имя нашего государства, народа».
Пашинян и его правительство допустили очень грубые, судьбоносные ошибки, ценой которых стало здоровье десятков тысяч людей, нескончаемое количество смертей. За все время эпидемии Вас предупреждали об этих ошибках. Вы демонстративно игнорировали. Сегодня, именно в этот момент, продолжают совершаться грубые ошибки, которые являются как организационными, так и управленческими.
Премьер-министр признает, что неверно оценили обусловленную эпидемией ситуацию, риски. Остается, чтобы признал также цену, которую заплатил наш народ. А после этого остается задать лишь один логический вопрос: как вы представляете ваше дальнейшее правление?
В ближайшее время мы представим полный пакет ошибок обществу, парламенту и правительству. Могу назвать несколько из них сейчас.
Как могла сформированная 30 января межведомственная комиссия по борьбе с коронавирусом закрыть глаза на проводимые вами до 13 марта митинги?
Как можно было 4 мая ослабить ограничения и только 18 мая ввести обязательное требование ношения масок? Это грубейшая ошибка, которая привела к безудержному распространению инфекции.
Почему государство в течение 4 месяцев подряд  и по сей день не может решить вопрос массового тестирования? Во всем мире это считается самым важным инструментом выявления бессимптомных и легких форм заболевания и локализации очагов инфекции.