Ղրղզստանի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել հանուն խոսքի ազատության հանրահավաք
Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում երկուշաբթի տեղի է ունեցել հանուն խոսքի ազատության հավաք, որի մասնակիցները դեմ են արտահայտվել խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքին, որը սահմանափակում է համացանցում տեղեկատվության տարածումը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ակցիայի մասնակիցները Բիշքեկի կենտրոնական փողոցներով երթով շարժվել են դեպի խորհրդարանի շենք: Նրանք երկրում խոսքի ազատության վերաբերյալ պաստառներ էին պահել:
Ակցիայի մասնակիցները պահանջում էին, որ նախագահ Սորոնբայ Ժենբեկովը վետո դնի անցած հինգշաբթի խորհրդարանի կողմից ընդունված՝ տեղեկատվության մանիպուլյացիայի մասին օրենքի վրա:

В столице Киргизии прошел митинг за свободу слова
Митинг за свободу слова прошел в понедельник в столице Киргизии Бишкеке, его участники выступали против принятого парламентом закона, который ограничивает распространение информации в интернете, передает корреспондент РИА Новости.
Участники акции прошли маршем по центральным улицам Бишкека к зданию парламента. Они держали плакаты с призывами сохранить свободу слова в стране.
Митингующие требовали от президента Сооронбая Жээнбекова наложить вето на закон "О манипулировании информацией", принятый парламентом республики в минувший четверг.