Իրանը պահանջում է Ինտերպոլից ձերբակալել Թրամփին Սուլեյմանիին սպանելու համար
Իրանի դատական իշխանությունները պահանջում են, որ «Ինտերպոլը» ներառի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին միջազգային հետախուզվող ցուցակում՝ «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» (IRGC) գեներալ Քասեմ Սուլեյմանիի սպանության համար, հայտնում է «Mehr»-ը:
«Հնարավոր է եղել նույնականացնել 36 մարդու, որոնք մասնակցել են նախապատրաստել և ներգրավվել են Քասեմ Սուլեյմանիի սպանության գործում, նրանց թվում են ԱՄՆ-ի և այլ երկրների քաղաքական և ռազմական գործիչներ», - գործակալությունը մեջբերում է Թեհրանի դատախազ Ալի Մեհրայի խոսքերը:
ԱՄՆ-ն հունվարի 3-ին Բաղդադում Սուլեյմանին վերացնելու գործողություն է իրականացրել:
Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռային գրոհներ է սկսել իրաքյան ռազմակայանի վրա, որտեղ տեղակայված են ամերիկյան զորքերը:

Иран потребовал от Интерпола поймать Трампа за убийство Сулеймани
Судебные власти Ирана требуют от Интерпола внести в международный розыск президента США Дональда Трампа за убийство генерала Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Касема Сулеймани, передает агентство Mehr.
"Удалось идентифицировать 36 человек, участвовавших в подготовке и занимавшихся вопросом убийства Касема Сулеймани, среди которых есть политические и военные деятели США и других стран", - цитирует агентство слова прокурора Тегерана Али Мехра.
США провели в Багдаде 3 января операцию по ликвидации Сулеймани. В ответ Иран нанес ракетные удары по иракской базе, где расквартированы американские военнослужащие.