Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից ռազմատենչ հայտարարությունների անթույլատրելիությունը. Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների տեսակոնֆերանսը
30/06/2020 18:57
Հունիսի 30-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի տեսակոնֆերանսը, որն անցկացվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ, հայտնում են ԱԳՆ-ից:
Տեսակոնֆերանսի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել համավարակային պայմաններում խաղաղ գործընթացի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող ռազմատենչ և ապակառուցողական հայտարարությունների անթույլատրելիությունը՝ նշելով, որ դրանք վնաս են հասցնում խաղաղ գործընթացի միջավայրին և խոչընդոտում ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառության իրականացումը:
Նախարար Մնացականյանը կարևորել է Արցախի ժողովրդի համապարփակ անվտանգության շարունակական ապահովման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ ազատ և անվտանգ տեղաշարժի միջոցով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առերես հանդիպումների և համանախագահների տարածաշրջան այցի հնարավորությունները՝ կախված համավարակային իրավիճակի զարգացումներից:

Armenia's FM stresses inadmissibility of Azerbaijan's warmongering and unconstructive statements at video conference with Azerbaijani counterpart
30/06/2020 21:49
On June 30, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov held a video conference with the participation and mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Igor Popov (Russia), Stéphane Visconti (France), Andrew Schoffer (U.S.) and Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office.
During the video conference, the sides discussed the situation around the peace process amid the COVID-19 pandemic.
During the meeting, the Foreign Minister of Armenia stressed the inadmissibility of Azerbaijan's warmongering and unconstructive statements, noting that they undermine the environment of the peace process and hinder the implementation of the commitment to prepare the populations for peace.
At the same time, Minister Mnatsakanyan underscored the need to consistently ensure the comprehensive security of the people of Artsakh, including through free and safe movement.
In the course of the meeting, the possibilities of face to face meetings and the Co-Chairs’ visit to the region were discussed, depending on the evolving situation with the pandemic. At the same time, the parties emphasized their readiness to continue virtual contacts next month.