ԵՄ Խորհրդի նախագահությունն անցել է Գերմանիային
ԵՄ Խորհրդի նախագահությունը հուլիսի սկզբից Խորվաթիայից անցել է Գերմանիային: Այն տևելու է 6 ամիս, իսկ 2021 թվականի հունվարի 1-ին փոխանցվելու է Պորտուգալիային:
Առաջիկա վեց ամսվա ընթացքում Գերմանիան կենտրոնանալու է համավարակի հետևանքների, կլիմայի պահպանության խնդիրների հաղթահարման, եվրոպական առողջապահական համակարգի ամրապնդման և թվայնացման վրա: Բացի այդ, Բեռլինը փորձելու է միավորել Եվրամիության անդամ երկրների քաղաքականությունը աշխարհաքաղաքական խոշոր խաղացողներ Չինաստանի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նկատմամբ:
Նախօրեին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հեռախոսազրույց էր ունեցել Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հետ: «Գերմանիան իր նախագահության օրոք կհիմնվի Խորվաթիայի նախագահության ժամանակ ձեռք բերված առաջընթացի վրա»,- նշվում է Դաշնային հանրապետության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

К Германии перешло председательство в Совете ЕС
Председательство в Совете ЕС с наступлением июля перешло от Хорватии к Германии. Оно продлится полгода и 1 января 2021 года будет передано Португалии.
За ближайшие шесть месяцев ФРГ сделает акцент на преодолении последствий пандемии, вопросах защиты климата, укрепления европейской системы здравоохранения и цифровизации. Кроме того, Берлин попытается унифицировать политику членов Европейского союза по отношению к крупным геополитическим игрокам - Китаю, России и США.
Накануне канцлер ФРГ Ангела Меркель провела телефонный разговор с хорватским премьером Андреем Пленковичем. "Германия во время председательства будет опираться на тот прогресс, который был достигнут при Хорватии", - сообщили в пресс-службе Федеративной Республики.