Այսօր մեր հանրության, ժողովրդի ակնկալիքները Դատախազությունից մեծ են, քան երբևէ․ Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Դատախազության աշխատողի օրվա և Դատախազության կազմավորման 102-րդ տարեդարձի առթիվ, որում ասված է․
«Դատախազության համակարգի հարգելի՛ աշխատողներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Դատախազության աշխատողի օրվա և Դատախազության կազմավորման 102-րդ տարեդարձի առթիվ:
Այսօր մեր հանրության, ժողովրդի ակնկալիքները Դատախազությունից մեծ են, քան երբևէ: Ժողովուրդը՝ 2018 թվականի Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությամբ արտահայտել է իր հստակ կամքը՝ ունենալ Հայաստան, որտեղ հաստատված է օրենքի գերակայություն, անշեղորեն գործում է կատարված հանցանքի համար պատժի անխուսափելիության սկզբունքը, որտեղ հանցավոր աշխարհի, չարաշահումների, կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքար է ծավալվում:
Եվ այս ուղղություններով ժողովրդի օրինական ակնկալիքի կատարումը մեծապես կախված է դատախազության աշխատանքից: Ընթացիկ շրջանն իսկապես լրջագույն փորձաքար է դատախազության համար, որովհետև հենց դատախազության համակարգի աշխատողները պիտի շատ դեպքերում հանրությանը, ժողովրդին հայտնի ճշմարտությունները ձևակերպեն որպես մեղադրանք և դրանք պաշտպանեն դատարանում:
Այս աշխատանքի որակից ու մակարդակից է կախված, թե որքանով մեր ժողովրդի գիտակցության մեջ կամրագրվի հավատը առ այն, որ Հայաստանում հնարավոր է անառարկելի օրինականության, ժողովրդավարական կարգուկանոնի, արդարության հաստատում:
Դատախազության աշխատանքի որակից է կախված քաղաքական մեծամասնության կողմից բարձրաձայնված և ժողովրդի հավանությանը արժանացած՝ ժողովրդից թալանվածը ժողովրդին վերադարձնելու քաղաքական խոստման իրագործումը:
Առաջիկայում դատախազությունը կստանձնի ևս մեկ՝ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման» մասին ՀՀ օրենքով նախատեսված գործառույթ, և օրենսդրական այս նորամուծությունն էլ ավելի է մեծացնելու հանրության սպասումները դատախազության գործունեության արդյունքներից:
Դատախազության համակարգի հարգելի՛ աշխատողներ,
Ձեր աշխատանքն ունի բազմաթիվ բարդություններ: Հանրահայտ ճշմարտությունները երբեմն դժվար է ձևակերպել իրավական լեզվով: Բայց հենց այստեղ է դատախազության աշխատողի, դատախազի տաղանդն ու պրոֆեսիոնալիզմը: Այստեղ է դատախազի առաքելությունը. իրավական լեզուն և ասելիքը պետք է իրականության, ճշմարտության ճշգրիտ արտահայտությունը դառնան, իրավաբանությունը պետք է լինի ճշմարտության պաշտպանը:
Սա է դատախազության առաքելությունը: Առանց այս առաքելության չկա դատախազություն, և բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում այս առաքելության իրագործման ճանապարհին: Մաղթում եմ այդ ճանապարհը մինչև վերջ գնալու կարողություն և վճռականություն:

Сегодня у нашего общества, народа больше ожиданий от прокуратуры, чем когда-либо –  Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня работника прокуратуры и 102-й годовщины образования прокуратуры. В котором говорится:
«Уважаемые работники системы прокуратуры!
Поздравляю Вас с Днем работника прокуратуры и 102-ой годовщиной образования прокуратуры.
Сегодня у нашего общества, народа больше ожиданий от прокуратуры, чем когда-либо. Народ ненасильственной, бархатной, народной революцией 2018 года выразил свою четкую волю – иметь Армению, где установлено верховенство закона, неуклонно действует принцип неотвратимости наказания за совершенное преступление, ведется эффективная борьба с преступным миром, со злоупотреблениями, коррупцией.
И исполнение законного ожидания народа во многом зависит и от работы прокуратуры. Текущий период действительно является серьезнейшим испытанием для прокуратуры, поскольку именно работники системы прокуратуры часто должны формулировать известные обществу и народу истины в качестве обвинения и защищать их в суде.
От качества и уровня этой работы зависит, насколько в сознании нашего народа будет закреплена вера в то, что в Армении возможно установление неоспоримой законности, демократического порядка, справедливости.
От качества работы прокуратуры зависит реализация озвученного политическим большинством и одобренного народом политического обещания вернуть народу все награбленное.
В ближайшее время прокуратура возьмет на себя еще одну предусмотренную законом Республики Армения «О конфискации имущества незаконного происхождения» функцию и это законодательное нововведение еще больше увеличит ожидания общества от результатов деятельности прокуратуры.
Уважаемые работники системы прокуратуры!
В Вашей работе много трудностей. Общеизвестные истины иногда сложно сформулировать на правовом языке. Но именно в этом талант и профессионализм работника прокуратуры, прокурора. В этом миссия прокурора – правовой язык и слово должны быть точным отражением реальности, истины, юриспруденция должна быть защитником истины.
В этом миссия прокуратуры. Без этой миссии нет прокуратуры. Желаю всем Вам успехов на пути осуществления этой миссии. Желаю сил и решимости пройти этот путь до конца.