Սերժ Սարգսյանի ու մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց. հաջորդ նիստին բացակայությունը դատավորը կհամարի անթույլատրելի ու անհարգելի
02/07/2020 14:54
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց։
Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը միջնորդեց հետաձգել դատական նիստը՝ հաշվի առելով համավարակը։
Մեղադրող դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանն էլ առարկեց՝ նշելով, թե դատարանում առկա են հնարավոր բոլոր պայմանները՝ շարունակելու դատական նիստը։
Դատավոր Վահե Միսակյանը հայտարարեց, թե դատարանի շենքային պայմանները հնարավորություն տալիս են հեռավորություն պահպանելով անցկացնել նիստը ու հետագա դատական նիստին կողմերի բացակայությունը համավարակով պայմանավորած անթույլատրելի է համարելու ու բացակայությունը դիտարկելու է անհարգելի։
Դատական հաջորդ նիստը կկայանա օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 14։00-ին։
Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրվելու մասին ՀՔԾ-ն հայտարարեց 2019 թվականի դեկտեմբերի 4-ին:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության` զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, նա իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թվականին կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։

Заседание суда по делу экс-президента Армении Сержа Саргсяна и других отложено
Адвокат Сержа Саргсяна Амарам Макинян ходатайствовал отложить судебное заседание, учитывая ситуацию с эпидемией коронавируса.
Прокурор Арсен Мартиросян возражал, отметив, что в суде есть все условия для проведения заседания.
Судья Ваге Мисакян заявил, что условия суда дают возможность для соблюдения социальной дистанции и проведения заседания, посему отсутствие сторон на следующих заседаниях из-за эпидемии коронавируса будет считаться неприемлемым и неуважительным.
Следующее судебное заседание состоится 6 августа, в 14:00.
Напомним, Специальная следственная служба 4 декабря 2019 года распространила сообщение о том, что третьему президенту Армении Сержу Саргсяну предъявлено обвинение.
Согласно источнику, Серж Саргсян, занимая пост президента Армении, организовал в 2013 году хищение суммы в размере 489.160.310 драмов путем растраты государственных средств группой чиновников.
Экс-президенту Армении предъявлено обвинение по п.1 ч.3 ст. 38-179 («Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах») Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Обвиняемыми по уголовному делу проходят еще несколько человек, в том числе бывший министр сельского хозяйства Серго Карапетян, владелец компании «Флеш» Барсег Бегларян, а также бывший чиновник министерства сельского хозяйства Геворк Арутюнян.