Իրանում մեկնաբանել են Սիրիայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները
Թեհրանը կարծում է, որ Վաշինգտոնի պատժամիջոցները Դամասկոսի նկատմամբ ապակառուցողական են, այսպես թե այնպես դրանք դատապարտված են ձախողման: РИА Новости-ին հայտարարել է Իրանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին:
Նրա խոսքով՝ Իրանի և Սիրիայի, նաև Լիբանանի տնտեսական փոխգործակցությունը հարվածի տակ դնելը խոսում է այդ երկրների «հարաբերությունների խորության» անըմբռնողության մասին: Մեկնաբանելով «Կեսար» օրենքը՝ պաշտոնյան նշել է, որ պատժամիջոցներն անօգուտ են, դրանցում ոչ մի նոր բան չկա:
«Համոզված ենք, որ դրանք ձախողման կենթարկվեն նաև այս անգամ: Մենք ամերիկյան այս օրենքը համարում ենք ոչ կառուցողական և այն դիտում որպես միջամտություն (Սիրիայի գործերին). դատապարտում ենք այն», - ասել է Ռաբիին:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը համապատասխան օրենքը, որը հայտնի է որպես «Կեսար», ստորագրել է 2019 թվականի վերջին: Այն ուժի մեջ Է մտել հունիսի 1-ին և ներառում է պատժամիջոցներ, որոնք վերաբերում են գործնականում Սիրիայի տնտեսության բոլոր ոլորտներին:
Պատժամիջոցների ցուցակն ընդլայնվել Է հունիսի 17-ին. ռեստրիկցիայի ներքո հայտնվել են 14 մարդ, այդ թվում՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կինը՝ Ասման, և նրա քույրը՝ Բուշրան, ինչպես նաև 21 կազմակերպություններ:

В Иране прокомментировали санкции США против Сирии
Тегеран считает, что санкции Вашингтона против Дамаска неконструктивны, так или иначе они обречены на провал, заявил РИА Новости официальный представитель правительства Ирана Али Рабии.
По его словам, попытки США поставить под удар экономическое взаимодействие Ирана и Сирии, а также Ливана говорит о непонимании "глубины отношений" этих стран. Комментируя закон "Цезарь", чиновник отметил, что санкции бесполезны, в них нет ничего нового.
"Убеждены, что они потерпят провал и в этот раз. Мы считаем этот американский закон неконструктивным и рассматриваем его как вмешательство (в дела Сирии), осуждаем его", - сказал Рабии.
Президент США Дональд Трамп подписал соответствующий закон, который стал известен как "Цезарь", в конце 2019 года. Он вступил в силу 1 июня и включает в себя санкции, затрагивающие практически все сферы экономики Сирии. Санкционный список был расширен 17 июня, под рестрикции попали 14 человек, в том числе супруга президента Сирии Башара Асада Асма и его сестра Бушра, а также 21 организация.