Կորոնավիրուսի հետևանքով ծայրահեղ ծանր ու ծանր վիճակում գտնվողների թիվը կազմում է մոտ 650 հոգի. Նախարար
02/07/2020 11:14
Կառավարության այսօրվա նիստին Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրեց, որ Հայաստանում կորոնավիրուսի առումով էական փոփոխություններ չկան, հաստատվել է կորոնավիրուսի 593 նոր դեպք:
«Դժբախտաբար, եղել է վեց մահ կորոնավիրուսից ու չորս հոգի մահացել է ոչ կորոնավիրուսից», - ասաց նա:
Նախարարի խոսքով՝ առողջապահական համակարգի զբաղվածության առումով իրավիճակը մնում է մոտավորապես նույնը, վերակենդանացման բաժանմունքները լիքն են:
«Կան մի երկու-երեք տեղ, դրանց հաշվին կարողանում ենք ծանր ու ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվողներին տեղավորել», - ասաց նա:
Թորոսյանը նշեց, որ ծայրահեղ ծանր ու ծանր վիճակում գտնվողների թիվը կազմում է մոտ 650 հոգի:
«Արհեստական օդափոխության սարքերին միացված է 44 հոգի», - ասաց Թորոսյանը:
Նա նշեց, որ տանը առավոտյան 09:00-ի դրությամբ հոսպիտալացման սպասում է 11 հոգի, որից չորսը միջին ծանրության է, իսկ յոթը՝ թեթև:
Նախարարն ասաց, որ 80 հոգի սպասում է տեղափոխման կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվող հիվանդանոցներ:

Число больных в тяжелом и крайне тяжелом состоянии составляет порядка 650 человек – Арсен Торосян
Сегодня на заседании правительства Армении министр здравоохранения Арсен Торосян сообщил о том, что в республике нет существенных изменений в плане ситуации с коронавирусной эпидемией, подтверждены 593 новых случаев заражения.
«К сожалению, зарегистрировано шесть смертей непосредственно от корронавируса и четыре смерти по другим причинам», - сказал Арсен Торосян.
По словам министра, ситуация с загруженностью системы здравоохранения остается приблизительной такой же, реанимационные отделения полностью заполнены.
«Есть одно-два места, за счет этого нам удается устроить тяжелых и крайне тяжелых пациентов», - отметил он.
Арсен Торосян отметил, что число больных в тяжелом и крайне тяжелом состоянии составляет примерно 650 человек.
«К аппаратам ИВЛ подключены 44 пациента», - сказал Арсен Торосян.
Он отметил, что по состоянию на 09:00, ждут госпитализации 11 человек, состоянии четырех оценивается как средней тяжести, а семи – как легкое.
Министр также отметил, что 80 человек ожидают перевода в больницы, которые занимаются лечением коронавируса.