Ոստիկանության տվյալ սպաները կատարել են հանցագործություն և չեն կարող ազատվել պատասխանատվությունից․ Ռուբեն Մելիքյանը՝ ՍԴ դատավորին շենք մտնել չթույլատրելու մասին
03/07/2020 13:56
Ոստիկանության բարձրաստիճան սպաները խոչընդոտել են ՍԴ դատավոր Հրանտ Նազարյանի մուտքը Սահմանադրական դատարան, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքայանը։
«Դատավորի պահանջին ի պատասխան՝ ներկայացնելու իր մուտքը խոչընդոտելու իրավական հիմք, ոստիկանները ոչինչ չեն ներկայացրել։
Չէին էլ կարող ներկայացնել, քանի որ միակ «իրավական» հիմքը բռնապետի վերածված վարչապետի ֆեյսբուքյան «հրովարտակն» է։
Ոստիկանության տվյալ սպաները (առնվազն նրանց հրամանատարը) կատարել են հանցագործություն և չեն կարող ազատվել պատասխանատվությունից՝ պնդելով, որ հրաման են կատարել։ Հիշեցնում եմ, որ համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 47-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ «Ակնհայտ անօրինական հրամանով կամ կարգադրությամբ դիտավորյալ հանցանք կատարած անձը պատասխանատվություն է կրում ընդհանուր հիմունքներով», այսինքն՝ չի ազատվում պատասխանատվությունից։
Միաժամանակ, նույն հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ «Ակնհայտ անօրինական հրամանը կամ կարգադրությունը չկատարելը բացառում է քրեական պատասխանատվությունը»»։

Эти офицеры полиции совершили преступление и не могут избежать ответственности – Рубен Меликян о не позволивших судье КС войти в здание полицейских
03/07/2020 15:03
Высокопоставленные офицеры полиции воспрепятствовали входу судьи КС Гранта Назаряна в здание Конституционного суда, написал на своей странице в Facebook  правозащитник Рубен Меликян.
«В ответ на требование судьи представить правовое основание, запрещающие ему войти в здание полицейские ничего не представили.
Не могли представить, поскольку единственное «правовое» основание – это фейсбуковский «манифест» превратившегося в диктатора премьер-министра.
Эти офицеры полиции (как минимум их командир) совершили преступление и не могут избежать ответственности, утверждая, что выполняли приказ. Напомню, что согласно части 2 статьи 47 Уголовного кодекса Армении: «Лицо, совершившее умышленное преступление по заведомо незаконному приказу или распоряжению, несет ответственность на общих основаниях», то есть не освобождает их от ответственности.
Одновременно, согласно части 3 той же статьи, неисполнение заведомо ложного приказа или распоряжения исключает уголовную ответственность», - написал Рубен Меликян.