Մակրոնը Ֆրանսիայի նոր վարչապետ է նշանակել
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ժան Կաստեքսին նշանակել է վարչապետ: Այդ մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով «Champs Elysees»-ին:
«Հանրապետության նախագահը Ժան Կաստեքսին վարչապետ է նշանակել և հանձնարարել նրան ձևավորել  կառավարությունը», - ասվում է կոմյունիկեում:
Կաստեքսը Ֆրանսիայի հարավում գտնվող Պրադ քաղաքի քաղաքապետն էր: Ապրիլին նրան պատվիրակվել է Ֆրանսիայի ինքնամեկուսացման ռեժիմից դուրս գալու գործընթացը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը հրաժարական է տվել: Նա այդ պաշտոնը զբաղեցնում է 2017 թվականից:

Макрон назначил нового премьера Франции
Президент Франции Эммануэль Макрон назначил на должность премьер-министра страны Жана Кастекса. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на Елисейский дворец.
«Президент Республики назначил Жана Кастекса премьер-министром и поручил ему сформировать правительство», — говорится в коммюнике.
Кастекс был мэром города Прад на юге Франции. В апреле ему был делегирован процесс выхода Франции из режима самоизоляции.
Ранее сообщалось, что премьер-министр Франции Эдуар Филипп ушел в отставку. Он занимал эту должность с 2017 года.