Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին
Հուլիսի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին՝ պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոի գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության համագործակցության ընթացիկ հարցերին, օրակարգային միջոցառումներին, ինչպես նաև փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններին ու առաջիկա անելիքներին:
Զրուցակիցները քննարկել են ոչ ինքնակամ Ադրբեջանում հայտնված և անազատության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիներ Կարեն Ղազարյանի և Արա Ղազարյանի հետագա ճակատագրին վերաբերող հարցեր, կարևորել Երևանում և Բաքվում Կարմիր Խաչի գրասենյակների համակարգված աշխատանքը՝ կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքների անդամների հետ նամակագրության ապահովման նպատակով:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով անհետ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցերին, ինչպես նաև ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ խնդիրների:
Հանդիպման ավարտին Դավիթ Տոնոյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի ղեկավարին՝ պատվիրակության կողմից կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ջանքերին աջակցելու համար:

Давид Тоноян принял главу делегации МККК в Армении
Министр обороны Армении Давид Тоноян 6 июля принял представителей Международного комитета Красного креста (МККК) в Армении во главе с руководителем делегации Клер Мейтро.
В ходе встречи стороны обратились к текущим вопросам сотрудничества оборонного ведомства Армении с делегацией МККК, мероприятиям повестки, а также возможностям повышения эффективности взаимодействия и предстоящим действиям.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся оказавших на территории Азербайджана граждан Армении Карена Казаряна и Ара Казаряна, подчеркнули важность координированной работы офисов Красного Креста в Ереване и в Баку для обеспечения регулярных встреч и переписки с членами семьи.
Стороны обратились также к вопросам выяснения судьбы без вести пропавших лиц во время конфликта Нагорного Карабаха, а также другим задачам по координации работ между МККК и комиссией по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших.
В конце встречи Давид Тоноян поблагодарил руководителя делегации МККК в Армении за поддержку усилий правительства Армении в рамках борьбы против эпидемии коронавируса.