Դեկտեմբերի 19-ից դատարանին անընդհատ խնդրել եմ, որ թույլ տան Յուրի Խաչատուրովը 2 օրով գնա իր ծննդավայր, դատարանում այդ միջնորդությունը չի քննարկվում. Պաշտպան
07/07/2020 16:48
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, շարունակվում է սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով քննությունը։ Գործով անցնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Սեյրան Օհանյանը, Արմեն Գևորգյանը և Յուրի Խաչատուրովը։
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմն առարկություն ներկայացրեց դատախազության միջնորդությանը, որով վերջիններս խնդրում են դատարանին սահմանափակել պաշտպանական կողմի՝ տարբեր տեսակի միջնորդություններ ներկայացնելու դատավարական իրավունքը։
Ըստ նրանց՝ պաշտպանների նման գործողությունները թույլ չեն տալիս իրենց ընթերցել մեղադրական ճառի եզրափակիչ մասը։
Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը հայտարարեց, թե լավ է արել, ինչ միջնորդություն որ ներկայացրել է։
«Լավ եմ արել ու շարունակելու եմ իմ միջնորդությունը իրականացնեմ, որպեսզի լավագույնս ապահովեմ Յուրի Խաչատուրովի շահերի պաշտպանությունը», - ասաց Պողոսյանը։
Նա նշեց, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի 19-ից դատարանին անընդհատ դիմումներով խնդրել է, որ թույլ տան Խաչատուրովը երկու օրով գնա իր ծննդավայր, սակայն դատարանում այդ միջնորդությունը չի քննարկվում։
«Հիմա մեղադրողներն ասում են՝ «գիտեք ինչ, չարաշահում է», բա քննեք մեր միջնորդությունները, որ իմանանք չարաշահո՞ւմ է, թե՞ ոչ», - նշեց Խաչատուրովի պաշտպանը։
Նշենք, որ Յուրի Խաչատուրովի և Սեյրան Օհանյանի փաստաբաններ Միհրան Պողոսյանը և Կարեն Մեժլումյանը կրկին միջնորդեցին սույն գործով վարույթը կասեցնել և դիմել ՍԴ։
Կարեն Մեժլումյանը հիշեցրեց, որ այս միջնորդությունը ներկայացրել է օգոստոսի 22-ին, սակայն այն մնացել է առանց քննության, քանի որ խափանման միջոցի փոփոխման միջնորդություններ են ներկայացվել, որոնք քննվել են հրատապության կարգով։

С 19 декабря 2019 года неоднократно просил суд , чтобы Юрию Хачатурову позволили уехать на два дня на родину, однако суд не обсуждает это ходатайство – адвокат
07/07/2020 17:49
Команда адвокатов Роберта Кочаряна предоставила возражения на ходатайство прокурора, в котором он просит суд ограничить процессуальное право стороны защиту на подачу различных ходатайств.
По мнению прокурора, подобные действия адвокатов не позволяют им прочитать заключительную часть обвинительной речи.
Адвокат Юрия Хачатурова заявил, что и впредь намерен представлять ходатайства.
«Хорошо сделал и продолжу представлять ходатайства, чтобы наилучшим образом обеспечить защиту интересов Юрия Хачатурова», - сказал Мигран Погосян.
Он отметил, что с 19 декабря 2019 года неоднократно просил суд, чтобы Юрию Хачатурову позволили уехать на два дня на родину, однако в суде не рассматривают это ходатайство.
«Сейчас сторона обвинения заявляет: "знаете что, злоупотребляете", так обсудите наши ходатайства, чтобы все знали, злоупотребление это или нет?» - заявил адвокат Юрия Хачатурова.
Отметим, что адвокаты Юрия Хачатурова и Сейрана Оганяна Мигран Погосян и Карен Межлумян снова ходатайствовали о прекращении производства по данному делу и обращении в Конституционный суд.
Карен Межлумян отметил, что представил это ходатайство 22 августа, однако оно не было обсуждено, поскольку были поданы ходатайства о замене меры пресечения, которые были рассмотрены в срочном порядке.