ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում առաջարկել են արգելել միջուկային փորձարկումների համար միջոցների հատակցումը
Ամերիկյան Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատները քննարկման են ներկայացրել օրինագինիծ, որն արգելում է բյուջետային միջոցների օգտագործումը երկրում նոր միջուկային փորձակումներ կատարելու համար: Այս մասին Twitter-ում հայտնել է Նևադա նահանգից կոնգրեսական Դինա Թայթուսը, որն այդ նախաձեռնության հեղինակներից է:
2021 թվականին էներգետիկայի ոլորտում ծախսերի մասին օրինագիծը, որն առաջարկվել է բյուջետային հատկացումների կոմիտեում, նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին թույլ չի տա միջոցներն օգտագործել «միջուկային փորձարկումներ կատարելու կամ ցանկացած հզորության միջուկային պայթյուններով փորձարկումներ նախապատրաստելու համար»:
Հուլիսի սկզբին օրինքի նախագիծը ներկայացրել է Մասաչուսեթսից դեմոկրատ սենատոր Էդվարդ Մարքին՝ ավելի քան տասը կուսակիցների հետ համատեղ:

В Конгрессе США предложили запретить выделение средств на ядерные испытания
Демократы в Палате представителей Конгресса США внесли на рассмотрение законопроект, запрещающий использование бюджетных средств для проведения в стране новых ядерных испытаний. Об этом в понедельник сообщила в Twitter конгрессмен от штата Невада Дина Тайтус, которая является одним из авторов данной инициативы.
Законопроект о расходах в сфере энергетики на 2021 год, предложенный в комитете по бюджетным ассигнованиям, не позволит администрации президента Дональда Трампа использовать средства на "проведение ядерных испытаний или на подготовку к испытаниям с ядерными взрывами любой мощности".
В начале июня законопроект был представлен сенатором-демократом от штата Массачусетс Эдвардом Марки совместно с более чем десятью однопартийцами.