Չհրապարակված կարգադրության տակ թաքնված է քաղաքապետի կողմից տրված 6.7 միլիոն դրամ պարգևատրում. Խաժակյան
07/07/2020 13:56
Թաքցվել են պարգևավճարների վերաբերյալ փաստաթղթերը, ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը: Գրառումը՝ ստորև.
«Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը 2019թ.-ի տարեսկզբին հայտնում էր պաշտոնական տվյալների կեղծման մասին.
Կարապետյանի տարածած հաղորդագրության մեջ ասված էր - «Պարգևատրումների թեմայի քննարկումը հնարավորություն տվեց հետաքրքիր փաստեր բացահայտել՝ կապված քաղաքապետարանի նախկին վարչակազմի աշխատանքի որոշ մեթոդների հետ։
Այսպես, 2017 թվականին չի հրապարակվել շուրջ 287 միլիոն դրամի չափով պարգևատրումներին վերաբերող քաղաքապետի 12 կարգադրություն, ինչը «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի խախտում է»։
Փաստորեն նոր իշխանություններից պահանջվեց ընդամենը մեկ տարի՝ յուրացնելու փորձված մեթոդները, բայց երեսպաշտնորեն շարունակելու պնդել մեգաթափանցիկության մասին։
Այսպես քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքից հանված նկարից կարող եք տեսնել, որ հունիս ամսվա հրապարակված կարգադրություններում կա մի բացթողում` 538-Ա կարգադրությանը հաջորդում է 541-Ա-ն։ Երկու կարգադրություն չի հրապարակվել։ Չիմացողի համար սա կարող է թվալ ընդամենը տեխնիկական վրիպակ, իսկ մեր հին նորերին լավ ճանաչողները կենթադրեն, որ մի բան այն չէ։ Ասեմ, թե ինչը այն չէ...
Թիվ 539-Ա չհրապարակված կարգադրության տակ թաքնված է քաղաքապետի կողմից տրված 6.7 միլիոն դրամ պարգևատրում, որը կարող եք տեսնել իմ կողմից ոչ պաշտոնապես ձեռքբերված երկրորդ նկարում։ Փաստորեն փորձ է արվել թաքցնել այս փաստաթուղթը, որն ունի մեկ ամսվա վաղեմություն։
Սա է նոր իշխանությունների դիմագիծը՝ եթերով դատարկաբանել, բայց տակից գործել ինչպես հարմար է։ Թե քանի այսպիսի կարգադրություն չի հրապարակվել այս ընթացքում միայն կարելի է ենթադրել։
Հ.Գ. Իմ տեղեկություններով սա ընդամենը եռամսյակային պարգևատրման բաժինն է այն աշխատակիցներին, ովքեր ցանկացել են պարգևավճարը ստանալ ամիս առ ամիս։ Ինչպես նախորդ 2.3 միլիոնանոց մեկ հոգուն տրված պարգևավճարը, այս ցանկում աստղաբաշխական թվեր չկան և բուն ֆոնդի կամ տրամադրման մասին ասելիք չունեմ, պարզապես ամոթալի, ոչ թափանցիկ գործելաոճ է, որը բնականաբար չի կարող չվերհանվել իմ կողմից։

Под неопубликованным распоряжением скрываются предоставленные мэром Еревана премии в размере 6.7 млн. драмов – Давид Хажакян
07/07/2020 17:26
Документы о премировании сотрудников мэрии Еревана были сокрыты, написал на своей странице в Facebook руководитель фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Давид Хажакян.
«Пресс-секретарь мэра Еревана Акоп Карапетян в начале 2019 года заявил о фальсификации официальных данных.
В распространенном Карапетяном заявлении говорилось: «Обсуждение темы премий позволило раскрыть интересные факты, связанные с некоторыми методами работы бывшей администрации мэрии.
Таким образом, в 2017 году не было опубликовано 12 распоряжений мэра о присуждении премий на сумму около 287 млн. драмов, что является нарушением закона "О местном самоуправлении в городе Ереван"».
Фактически, новым властям потребовался всего лишь год, чтобы освоить испытанные методы, но при этом продолжать бесстыдно утверждать свою мегапрозрачность.
Итак, на скриншоте официальной страницы мэрии можно увидеть, что в опубликованных за июнь распоряжениях есть одно упущение – за распоряжением № 538-А следует распоряжение №541-А. Не опубликованы два распоряжения. Незнающему человеку это может показаться технической промашкой, а хорошо знающих наших старых новых предположат, что здесь что-то не то. Объясню, что не то…
Под неопубликованным распоряжением № 539-А скрываются предоставленные мэром премии в размере 6.7 млн. драмов, которые можно увидеть в полученном мною неофициально втором документе. Фактически, предпринята попытка скрыть этот документ, который имеет месячную давность.
Это черта новой власти – пустословить в эфире, но делать исподтишка то, что удобно. Можно только предположить, сколько таких распоряжений не было опубликовано за этот период.
P.S. По моим сведениям, это только часть квартальной премии тех сотрудников, которые хотели получить премии каждый месяц отдельно. Как и в предоставленной прежде одному человеку премии в размере 2.3 млн. драмов, в этом списке нет космических чисел и мне нечего сказать о самом фонде или предоставлении премий, просто позорна непрозрачная деятельность, которая, естественно, не может не озвучиваться с моей стороны», - написал Давид Хажакян.