ՍԴ նախկին անդամներն իրավունք ունեին դիմել ՄԻԵԴ, ինչը արել են, բայց այ, ՄԻԵԴ-ը միջանկյալ որոշում կկայացնի, թե ոչ, վստահ չեմ. Արարատ Միրզոյան
08/07/2020 14:05
Սահմանադրական դատարանի նախկին անդամներն, իհարկե, իրավունք ունեին ՄԻԵԴ դիմելու, ինչը և արել են, խորհրդարանում այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
«Բայց այ, ՄԻԵԴ-ը միջանկյալ որոշում կկայացնի, թե ոչ, տեղյակ չեմ, վստահ չեմ», - ասաց Միրզոյանը։
Արձագանքելով հարցին, թե ՀՀ նախագահն ասել է, որ ինքը մի քանի անգամ ՍԴ անդամների թեկնածուներ է առաջարկել, սակայն ԱԺ-ն չի ընդունել, հավասարությունը պահելու համար նա առաջարկել է, որ ՍԴ երեք անդամի նշանակի Ազգային ժողովը, երեք անդամ՝ Կառավարությունը, և երեք անդամ՝ ՀՀ նախագահը, Արարատ Միրզոյանը պատասխանեց.
«ՀՀ նախագահը երկու անգամ թեկնածու է առաջադրել, որն ԱԺ-ի կողմից չի ընտրվել և մեկ անգամ առաջադրել է թեկնածու, որն ընտրվել է: Գործող սահմանադրական կարգավորումներով դատարանակազմ մարմինները, այդ թվում և նախագահը, առաջարկում է թեկնածություններ, ընտրությունը թողնված է ԱԺ-ին: Այսինքն՝ վարվել ենք այնպես, ինչպես նախատեսում է Սահմանադրությունը: Ցանկացած դատարանակազմ մարմնի առաջարկություն մենք այստեղ դիտարկում ենք, այնուհետև քվեարկությամբ հաձայնում ենք, կամ՝ ոչ։ Հիմա ինչ առաջարկում է ՀՀ նախագահը, ենթադրում է սահմանադրական փոփոխություններ: Գիտեք, որ կա և գործում է Սահմանադրության փոփոխությունների մշակող և քննարկող հանձնաժողով,և կարծում եմ, որ ՀՀ նախագահը, թերևս, պաշտոնապես կամ բանավոր դիմի հանձնաժողով»։
Միրզոյանն ասաց, թե այդ հանձնաժողովում, որտեղ ԱԺ-ից ևս աշխատակիցներ են ներգրավված, քննարկում են ամենատարբեր առաջարկներ:

У бывших членов Конституционного суда есть право обратиться в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ), что они и сделали – Арарат Мирзоян.
08/07/2020 16:06
У бывших членов Конституционного суда, конечно, есть право обратиться в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ), что они и сделали, заявил сегодня в беседе с журналистами председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян.
«Однако примет ЕСПЧ промежуточное решение или нет, я не знаю, не уверен», - сказал Арарат Мирзоян.
Что касается заявления президента Армении о том, что он предложил кандидатуры нескольких членов Конституционного суда, однако парламент не одобрил их, посему чтобы сохранить равенство он предложил, чтобы трех судей Конституционного суда назначал парламент, трех – правительство, а трех остальных – президент Армении, Арарат Мирзоян отметил:
«Президент Армении два раза предложил кандидатуры судей КС, которые не были одобрены парламентов и один раз предложил кандидата, который был избран. Согласно действующим конституционным регулированиям соответствующие структуры, в том числе и президент, предлагают кандидатуры судей, а выбор остается за парламентом. То есть мы поступили так, как предусмотрено Конституцией. Мы рассматриваем любую предложенную кандидатуру, затем соглашаемся или нет. То, что сейчас предлагает президент, предполагает конституционные изменения. Есть специальная комиссия по разработке поправок в Конституцию, считаю, что президент Армении, официально или в устной форме должен обратиться в комиссию».