Մարդկանց մոտ COVID-19 հայտնաբերելու համար ԱՄԷ-ում օգտագործում են շներին
Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ոստիկանությունը սկսել է շներ օգտագործել մարդկանց մոտ COVID-19 հայտնաբերելու համար: Այս մասին հաղորդում է «Al Arabiya»-ն:
Փոխանցվում է, որ անցկացվել են մի շարք հաջող դաշտային փորձարկումներ, որոնց ընթացքում ոստիկանության շները բարձր ճշգրտությամբ հայտնաբերել են կորոնավիրուսային ինֆեկցիաներ:
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ COVID-19 դեպքերի հայտնաբերումը շների կողմից տեղի է ունենում 92% ճշգրտությամբ», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Երկու շաբաթվա ընթացքում մի քանի հիվանդանոցներում անցկացվել են թեստեր: Ըստ հեռուստաալիքի՝ վերապատրաստված շները կկարողանան նույնականացնել վարակվածներին փողոցում պարեկելիս, ինչպես նաև մարդաշատ վայրերում, ինչպիսիք են կայարանները և օդանավակայանները:
Համաճարակի սկսվելուց ի վեր ԱՄԷ-ում գրանցվել է կորոնավիրուսային վարակի ավելի քան 53 հազար դեպք: Ապաքինվել է ավելի քան 42 հազար հիվանդ, 327-ը՝ մահացել:

В ОАЭ начали использовать собак для выявления COVID-19 у людей
В ОАЭ полиция начала использовать собак для выявления коронавируса COVID-19 у людей. Об этом сообщает телеканал Al Arabiya в четверг, 9 июля.
Утверждается, что был проведен ряд успешных полевых испытаний, в ходе которых полицейские собаки с высокой точностью определяли случаи заражения коронавирусом.
"Исследования показали, что выявление (собаками) случаев COVID-19 происходит с точностью 92%", – говорится в заявлении ведомства.
Тесты проводились на территории нескольких больниц в течение двух недель. Как отмечает телеканал, натренированные собаки смогут выявлять зараженных при патрулировании улиц, а также в людных местах, таких как вокзалы и аэропорты.
С начала пандемии в ОАЭ зарегистрировано свыше 53 тысяч случаев заражения коронавирусом. Более 42 тысяч пациентов выздоровели, 327 человек умерли.