Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին կորոնավիրուսից մահանալու մատերիալ չէ. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Միայն մեկ օրում աշխարհում կորոնավիրուսի դեպքերը գերազանցել են հարյուր հազարը, կառավարության այսօրվա նիստին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ընդհանոր դեպքերի թիվը գերազանցել է 12 միլիոնը։
«Երկրներ, որոնք հայտարարել էին, թե հաղթահարել են կորոնավիրուսը, ցավոք, վերադառնում են կրկին համաճարակի ամենաակտիվ փուլ։ Ես ուզում եմ ընդգծել, որ երեկ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտարարեց, որ հաստատված է համարում՝ օդի միջոցով վարակը կարող է տարածվել, սա այն է, ինչի վերաբերյալ մենք նախորդ շաբաթ, հիմնվելով գիտական նոր տվյալների վրա, հայտարարել էինք ու այս առումով կարևորվում է դիմակների կրումը, այդ թվում, բաց տարածքներում», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանում համավարակը նույնպես շարունակվում է տարածվել, երեկ 526 դեպք է գրանցվել, կորոնավիրուսի հետևանքով մահերի դեպքերը հասել է 535-ի, այլ պատճառներով մահացել է 170 հոգի։
«Ես կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ հակահամաճարակային մեր ռազմավարությունը շարունակում է մնալ նույնը, այն է՝ սովորել ապրել այնպիսի կանոններով, որոնք թույլ կտան զրոյացնել նոր դեպքերի թիվը կամ մոտեցնել զրոյի», - ասաց նա։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ երեկ պարետը նոր որոշում է ստորագրել, որով մի շարք հիվանդություններ ունեցող անձինք բաց տարածքներում կարող են դիմակ չկրել։ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ տուգանքների հետ կապված հայտնի շրջանակները փորձում են շահարկումներ անել։
«Այո, մենք ասում ենք, որ ամենախիստ վարչական միջոցներով պետք է կարողանանք ապահովել հակահամաճարակային կանոնների պահպանումը ու այս ճանապարհին մենք հետևողական ենք լինելու, անհրաժեշտության դեպքում ներդնելու ենք նոր խստացումներ ու մեր նպատակը ոչ թե մարդկանց տուգանելն է, այլ՝ այնպես անելը, որ մեր այն հայրենակիցները, ում համար մոտիվացիան կարող է լինել տուգանքից խուսափելը, այդ քաղաքացիներին կարողանանք քաջալերել, որպեսզի նրանք դիմակ կրեն, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին կորոնավիրուսից մահանալու մատերիալ չէ», - ասաց ՀՀ վարչապետը։

Никол Пашинян: Гражданин Республики Армения – не материал для смерти от коронавируса
Только за один день случаи заражения коронавирусом превысили в мире сто тысяч, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, общее число выявленных случаев превысило 12 миллионов.
«Страны, которые заявили, что преодолели коронавирус, снова возвращаются к самому активному этапу эпидемии. Я хочу подчеркнуть, что вчера Всемирная организация здравоохранения заявила, что как подтверждается, коронавирус нового типа может передаваться по воздуху. Это то, о чем мы на прошлой неделе  говорили, основываясь на новых данных ученых, и в данном контексте важно носить маски, в том числе и на открытом воздухе», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, в Армении эпидемия также продолжает распространяться, вчера выявлено 526 случаев, число смертей из-за коронавируса достигло 535, по другим причинам 170.
«Я опять хочу подчеркнуть, что наша противовирусная стратегия продолжает оставаться той же – научиться жить по таким правилам, которые позволят обнулить число новых случаев или довести их до нуля», - отметил премьер.
Он напомнил, что вчера комендант подписал новое решение, согласно которому, граждане с некоторыми хроническими заболеваниями могут не носить маски на открытом воздухе. Никол Пашинян сказал, что известные круги пытаются спекулировать на тему штрафов.
«Да, мы говорим, что должны обеспечить соблюдение противоэпидемиологических правил за счет  применения самых строгих административных мер и в случае необходимости внедрим новые ужесточения. Наша цель не в штрафовании людей, а в том, чтобы поощрить носить маски тех наших соотечественников, для которых избежать штрафов – мотивация, поскольку гражданин Республики Армения – не материал для смерти от коронавируса», - сказал Никол Пашинян.