Հայաստանից ավելի քան 200 դիմորդներ անվճար ուսուցում կստանան Ռուսաստանի առաջատար բուհերում
Հայաստանից ավելի քան 200 դիմորդներ անվճար ուսուցում կստանան Ռուսաստանի առաջատար համալսարաններում՝ բակալավրիատի, մագիստրոսի և ասպիրանտի ծրագրերով՝ Ռուսաստանի Դաշնության սահմանած քվոտաներով։ Հավաքագրումը կազմակերպվում է նաև «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի թիրախային քվոտաներով՝ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում կադրերի պատրաստման համար՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի փոխգործակցության շրջանակում։
Չնայած կարանտինին, գարնանը, հեռավար-առցանց եղանակով Երևանում գտնվող գիտության ու մշակույթի ռուսաստանյան կենտրոնում անցկացվել է 2020/21 ուս. տարվա թեկնածուների ընտրական փորձնական թեստավորումը.
«Մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, բիոլոգիայի, քիմիայի և ռուսաց լեզվի թեստերը հանձնել են 300 թեկնածուներ, և ամեն տարի ցանկացողների թիվը ավելանում է: Երիտասարդությունը պետք է օգտագործի այս հնարավորությունը և հետագայում վերադառնա՝ աշխատելու իր երկրի տնտեսության զարգացման», - նշեց Երևանում ԳՄՌԿ-ի կրթական ծրագրերի բաժնի ղեկավար Աննա Մարգարյանը:
Գործընկեր-համալսարանականների ցանկում ընդգրկված են ավելի քան 500 ուսումնական հաստատություններ, որոնց թվում է նաև ՄԻՖԻ Ազգային հետազոտական միջուկային համալսարանը։ Յուրաքանչյուր տարի քվոտաներով Հայաստանից ռուսաստանյան բուհեր են ընդունվում ավելի քան 200 թեկնածուներ, նրանցից շուրջ 60-ը ընտրում են Ռուսաստանի առաջատար բուհերի ինժեներա-տեխնիկական մասնագիտությունները։
Հայաստանի երիտասարդ մասնագետների պատրաստման կարևոր ուղղություններից են տեխնիկական մասնագիտությունները. մասնավորապես՝ միջուկային էներգետիկան ու տեխնոլոգիաները։ Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրենի գլխավոր խորհրդական Գերա Սևիկյանի խոսքով՝ կադրերի պատրաստման հարցում հարկ է նշել Ռոսատոմի աջակցությունը։ «ԱԷԿ-ի մասնագետները, տարեկան քվոտաներով, ուսուցում են ստանում ՌԴ առաջատար բուհերում։ Գործող ԱԷԿ-ների համար այսօր հիմնական խնդիրը մասնագետների վերապատրաստման բարձր մակարդակն է՝ հաշվի առնելով ատոմային էներգետիկա ունեցող երկրների ժամանակակից փորձը։ Հայկական ԱԷԿ-ի համար դա հատուկ կարևորություն ունի, հաշվի առնելով ԱԷԿ-ո արդիականացման ընթացիկ նախագիծը», - նշեց Գերա Սևիկյանը։
Ռուսաստանում ինժեներա-տեխնիկական մասնագիտությունների գծով ուսուցումը հնարավորություն է՝ ստանալ աշխարհում լավագույն պրոֆիլային կրթություններից մեկը։ Չէ, որ շատ կարևոր է, որպեսզի շրջանավարտի գիտելիքները, կարողություններն ու հմտությունները համապատասխանեն գործատուների հրատապ պահանջներին և ճյուղի կարիքներին։ Զգալի առավելություն է նաև այն, որ ուսանողները արտադրական պրակտիկա են անցնում ատոմային օբյեկտներում։
«Ռոսատոմի» մասին
«Ռոսատոմ»-ը աշխարհում միակ ընկերությունն է, որն ունի պաշարներ և իրավասություններ միջուկային էներգիայի արտադրության ցանցի բոլոր հատվածներում հաջող գործունեության համար: «Ռոսատոմը» միավորում է ակտիվները լայն տեսականիով. Ներառյալ՝ նախագծում, շինարարություն, ատոմակայանների շահագործում, ուրանի արդյունահանում, վերամշակում ու հարստացում, միջուկային վառելիքի մատակարարում, ծախսված վառելիքի պահպանում, փոխադրում և անվտանգ վերամշակում: Ռոսատոի-ի գործունեության շրջանակը ներառում է նաև միջուկային բժշկության կարիքների համար սարքավորումների և իզոտոպային ապրանքների արտադրություն, գիտական հետազոտությունների անցկացում, նյութագիտություն, թվային արտադրանքի արտադրություն և տարբեր միջուկային և ոչ միջուկային նորարարական ապրանքների արտադրություն: Պետական կորպորացիայի ռազմավարությունն է ՝ մշակել ցածր ածխածնի արտադրության նախագծերի զարգացում, ներառյալ հողմաէներգետիկան: Այսօր «Ռոսատոմը» միավորում է ավելի քան 300 ձեռնարկություն և կազմակերպություն, ընդհանուր առմամբ դրանցում աշխատում է շուրջ 250 հազար մարդ:
Ռուսաստանի միջուկային բնագավառի 75-ամյակը
2020 թ-ին լրանում է Ռուսաստանի միջուկային արդյունաբերության 75 տարին: Ռուսաստանը եղել և մնում է ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման առաջատարը: 1954 թ-ին ռուս գիտնականները գործարկել են առաջին ատոմակայանը, իսկ այսօր Ռոսատոմն արդեն ունի վերջին սերնդի 3+ երեք կայան: Դարի երեք քառորդի ընթացքում, Ռուսաստանի միջուկային արդյունաբերության շնորհիվ, միջուկային էներգաբլոկները հայտնվել են շատ երկրներում, և այսօր Ռոսատոմն իր արտաքին պորտֆելով առաջատարն է:
Աշխարհում միակ միջուկային սառցահատային նավատորմը, արագ նեյտրոններով աշխատող ամենահզոր ռեակտորը, ներդրումը թվայնացման մեջ, միջուկային բժշկություն. և այս ամենը Ռոսատոմն է:

Более 200 абитуриентов из Армении получат бесплатное образование в ведущих вузах России
Более 200 абитуриентов из Армении получат бесплатное образование в ведущих университетах России по программам бакалавриата, специалитета, магистратуры и аспирантуры по квотам Российской Федерации. Набор осуществляется, в том числе, по целевым квотам Госкорпорации «Росатом» в рамках сотрудничества России и Армении в сфере подготовки кадров для атомной энергетики.
Несмотря на карантин, весной в дистанционном онлайн-формате на базе Российского центра науки и культуры в Ереване прошли отборочные испытания для кандидатов, поступающих в 2020/21 учебном году. «Тестирование по математике, физике, биологии, химии, а также русскому языку прошли 300 кандидатов, и с каждым годом желающих становится все больше. Молодёжь должна использовать эту возможность и затем вернуться для работы на благо развития экономики страны», - отметила Анна Маргарян, начальник отдела образовательных программ РЦНК в Ереване.
В списке университетов-партнеров – около 500 учебных заведений, среди которых Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ» (НИЯУ МИФИ). Ежегодно более 200 кандидатов из Армении поступают по квотам в российские университеты, а из них около 60 выбирают инженерно-технические специальности ведущих вузов России.
Важным направлением подготовки для молодых специалистов Армении являются технические специальности – а именно ядерная энергетика и технологии. По словам главного советника генерального директора Армянской АЭС Геры Севикяна, при подготовке кадров следует отметить поддержку со стороны Росатома. «По ежегодной квоте специалисты станции проходят обучение в ведущих университетах РФ. Сегодня для действующих АЭС основная задача – высокий уровень квалификации специалистов с учетом современного опыта стран, где есть атомная энергетика. Для Армянской АЭС это особенно важно, учитывая текущий проект на АЭС по ее модернизации», - отметил Гера Севикян.
Обучение по инженерно-техническим специальностям в России — это возможность получить одно из лучших в мире профильных образований. Ведь очень важно, чтобы знания, умения и навыки выпускника соответствовали актуальным требованиям работодателей и потребностям отрасли. Значительным преимуществом также является то, что студенты проходят производственную практику на атомных объектах.
О Росатоме
Росатом – единственная в мире компания, обладающей ресурсами и компетенциями для успешной деятельности во всех звеньях производственной цепочки атомной энергетики. Росатом объединяет активы в широком диапазоне, включая проектирование, строительство, эксплуатацию атомных электростанций и их вывод из эксплуатации, добычу урана, его переработку и обогащение, поставки ядерного топлива, хранение отработавшего топлива, его транспортировку и безопасную переработку. В сферу деятельности Росатома входит также выпуск оборудования и изотопной продукции для нужд ядерной медицины, проведение научных исследований, материаловедение, выпуск цифровых продуктов, производство различной ядерной и неядерной инновационной продукции. Стратегия Госкорпорации заключается в развитии проектов низкоуглеродной генерации, включая ветроэнергетику. Сегодня Росатом объединяет свыше 300 предприятий и организаций, в них работает в общей сложности около 250 тыс. человек.
Армянская АЭС - единственная атомная станция на территории Южного Кавказа и производит более трети всей электроэнергии, вырабатываемой в Армении. Ключевым проектом России и Армении в сфере атомной энергетики является проект модернизации и продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. Армения накопила уникальный опыт эксплуатации Армянской АЭС. Второй энергоблок был заново запущен в работу после пребывания в консервации в течение 6,5 лет. Станция играет важнейшую роль для развития энергосистемы Армении и всей социально-экономической жизни Республики. Генподрядчиком проекта по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС выступает АО «Русатом Сервис», основными задачами которого являются восстановление ресурса и продление работы станции, повышение уровня ее безопасности и эффективности.
75-летие российской атомной отрасли
В 2020 году исполняется 75 лет российской атомной промышленности. Россия была и остается пионером в мирном использовании атомной энергии. В 1954 году российскими учеными была запущена первая атомная энергетическая станция, а сегодня Росатом обладает уже тремя станциями самого последнего поколения 3+. За три четверти века благодаря российской атомной промышленности во многих зарубежных странах появились атомные энергоблоки, и сегодня Росатом лидер по размеру зарубежного портфеля. Единственный в мире атомный ледокольный флот, самый мощный реактор на быстрых нейтронах, вклад в цифровизацию, ядерная медицина – все это Росатом.