ՌԴ դեսպանի հետ քննարկել ենք հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր. Լիլիթ Մակունց
10/07/2020 18:25
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովի հետ այսօր հանդիպել ենք ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ, ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
«Քննարկել ենք հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող օրակարգային հարցեր։ Որպես «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար՝ դեսպանին ներկայացրել եմ մեր երկրում ընթացող ներքին քաղաքական զարգացումները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել իրականացվող օրենսդրական փոփոխություններին, մասնավորապես՝ «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրինագծով առաջարկվող կարգավորումներին, Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին։
Երկկողմ հարաբերությունների առաջմղման համատեքստում կարևորվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ ընդգծելով հատկապես կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված ստեղծված իրավիճակում ընթացիկ հարցերը խորհրդարանական դիվանագիտության ճանապարհով կարգավորելու հանգամանքը։
Այս առումով ընդգծվել է համաճարակի դեմ պայքարում Հայաստանի և Ռուսաստանի համատեղ ջանքերի կարևորությունը։
Մտքեր են փոխանակվել այս օրերին կանոնավոր ավիափոխադրումների բացակայության պայմաններում ՀՀ և ՌԴ քաղաքացիների՝ իրենց երկրներ վերադարձի ապահովման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի մասին», - գրել է Լիլիթ Մակունցը։

Обсудили с послом России вопросы повестки, связанные с развитием армяно-российских отношений – Лилит Макунц
10/07/2020 19:08
Вместе с депутатом парламента Алексеем Сандиковым встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в Армении Сергеем Копыркиным, написала на своей странице в Facebook руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«Обсудили с послом вопросы повестки, связанные с развитием армяно-российских отношений. Как глава фракции блока «Мой шаг», я представила послу внутриполитические события в нашей стране.
В ходе встречи обратились к осуществляемым законодательным изменениям, в частности, к предлагаемым законопроектом «Об аудиовизуальных медиа» регулированиям, а также событиям вокруг Конституционного суда.
В контексте оздоровления двусторонних отношений была отмечена важная роль парламентской дипломатии, подчеркнув особенно обстоятельство урегулирования текущих вопросов путем парламентской дипломатии в ситуации, обусловленной эпидемией коронавируса.
В этой связи была подчеркнута важность совместных усилий Армении и России в борьбе с эпидемией.
Состоялся обмен мнениями относительно шагов, предпринимаемых для обеспечения возвращения граждан Армении и России на родину в условиях отсутствия в эти дни регулярных авиаперевозок», - написала Лилит Макунц