Սերժ Սարգսյանը տեսակապի միջոցով հետևել է «Լույս» հիմնադրամի միջոցներով Ամարասի վանական համալիրի վերականգնման աշխատանքների ընթացքին
10/07/2020 14:01
ՀՀ երրորդ նախագահ, «Լույս» մշակութային, գիտական, կրթական հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանը տեսակապի միջոցով հետևել է հիմնադրամի միջոցներով Արցախում իրականացվող` Ամարասի վանական համալիրի վերականգնման աշխատանքների ընթացքին:
Կատարված աշխատանքները ներկայացրել են Ամարասի վերականգնող ճարատարապետ Մանուշակ Տիտանյանը և Արցախի Հանրապետության ԿԳՄ նախարարության մշակույթի վարչության պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ուսումնասիրման, պահպանության և վերականգնման բաժնի պետ Արման Գրիգորյանը: Նրանք Սերժ Սարգսյանին ցուցադրել և պատմել են անցյալ տարի վանական համալիր նախագահի այցելությունից հետո առաջին փուլում իրականացված ծավալուն աշխատանքի արդյունքները, ինչպես նաև երկրորդ և երրորդ փուլերի անելիքները` ըստ հաստատված ծրագրի և ժամանակացույցի:

Серж Саргсян проследил по видеосвязи за ходом работ по восстановлению монастырского комплекса Амарас
10/07/2020 15:56
Третий президент Армении, председатель Совета культурного, научного, образовательного фонда «Луйс» Серж Саргсян проследил по видеосвязи за ходом реализуемых в Арцахе на средства фонда работ по восстановлению монастырского комплекса Амарас.
Осуществленные работы представили архитектор Манушак Титанян и начальник отдела изучения, охраны и реставрации недвижимых памятников памятников истории и культуры управления культуры министерства образования и науки Республики Арцах Арман Григорян. Они представили Сержу Саргсяну результаты реализованных масштабных работ на первом этапе после прошлогоднего визита президента в комплекс, а также предстоявшие на втором и третьем этапе работы, согласно утвержденной программе и графику.