Իտալիան արգելում է մուտքն ու տարանցումը 13 երկրից, այդ թվում՝ Հայաստանից
Իտալիայի առողջապահության նախարար Ռոբերտո Սպերանցան սահմանել է երկիր մուտք գործելու ժամանակավոր արգելք 13 պետությունից, որոնք ունեն կորոնավիրուսով վարակի տարածվածության բարձր մակարդակ, հայտնում են գերատեսչությունից:
«Ես ստորագրեցի նոր կարգադրություն, որն արգելում է Իտալիայի տարածքով մուտքն ու տարանցումը այն քաղաքացիներին, որոնք վերջին 14 օրվա ընթացքում եղել են կամ գտնվում են հետևյալ երկրներում. Հայաստան, Բահրեյն, Բանգլադեշ, Բրազիլիա, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Չիլի, Մակեդոնիա, Մոլդովա, Օման, Պանամա, Պերու, Քուվեյթ, Դոմինիկյան Հանրապետություն», - ասել է Սպերանցան:

Italy on Thursday banned entry to people coming from 13 countries that it said presented an excessive rate of COVID-19 infections.
The list compiled by the health ministry comprises Armenia, Bahrain, Bangladesh, Brazil, Bosnia and Herzegovina, Chile, Kuwait, North Macedonia, Moldova, Oman, Panama, Peru and Dominican Republic.
The ban affects anyone who has stayed in or travelled through these countries in the last 14 days, Health Minister Roberto Speranza said in a statement.
Travellers from all other countries outside the European Union and the Schengen free movement area can come to Italy but must observe 14 days of quarantine on arrival.
“Around the world the pandemic is in its most acute phase. We cannot waste the sacrifices the Italians have made in recent months,” Speranza said.