Չինաստանը պատասխանելու է ամերիկյան պատժամիջոցներին
Չինաստանի կառավարությունը պատասխան պատժամիջոցներ է սահմանելու ամերիկացիների և ամերիկյան կազմակերպությունների նկտամամբ: ՉԺՀ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանն ուրբաթ կայացած ճեպազրույցում այսպես է մեկնաբանել չինացի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ Վաշինգտոնի սահմանած պատժամիջոցները:
«ԱՄՆ-ի հիշյալ միջոցները կոպիտ միջամտություն են մեր ներքին գործերին և միջազգային հարաբերությունների հիմնական սկզբունքների լուրջ խախտում, դա խիստ բացասական ներգործություն կունենա չին-ամերիկյան հարաբերությունների վրա: Մենք դատապարտում ենք այդ քալը և մերժում ենք այն», - ասել է Չժաո Լիցզյանը:
«Որպես այդ սխալ քայլի պատասխան միջոց Չինաստանը որոշում է ընդունել համաչափ միջոցներ սահմանել ԱՄՆ-ի քաղաքացիների և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք անպատշաճ վարքագիծ են թույլ տվել Սինցզյանի նկատմամբ», - ավելացրել է դիվանագետը:
Հարցին, թե հատկապես ով է պատժամիջոցների ցուցակի ֆիգուրանտը, Չժաո Լիցզյանը պատասխանել է, որ մանրամասները կհրապարակվեն ավելի ուշ:

Китай введет ответные санкции в отношении граждан и организаций США
Правительство Китая введет ответные санкции в отношении американских граждан и организаций. Так официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь в пятницу на брифинге прокомментировал введение Вашингтоном санкций против китайских официальных лиц.
"Указанные меры США являются грубым вмешательством во внутренние дела КНР и серьезным нарушением базовых принципов международных отношений, это окажет сильное негативное воздействие на китайско-американские отношения. Мы осуждаем этот шаг и отклоняем его", - сказал он.
"В качестве ответной меры на этот неверный шаг Китай принял решение ввести соразмерные меры в отношении граждан и организаций США, которые допустили неподобающее поведение в отношении Синьцзяна", - добавил дипломат. На вопрос о том, кто именно является фигурантом санкционного списка, Чжао Лицзянь ответил, что детали будут обнародованы позже.