«Հրապարակ». Իշխանություններն անչափ «զգայուն» են դարձել ատոմակայանին վերաբերող հարցադրումների նկատմամբ
11/07/2020 09:46
«Ռուսաստան-Հայաստան հարաբերությունների, ատոմակայանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների, ռուսական վարկի երկրորդ մասի մերժման ֆոնին հայաստանյան իշխանություններն անչափ «զգայուն» են դարձել ատոմակայանին վերաբերող հարցադրումների նկատմամբ:
Խնդրո առնչությամբ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն հարցում էինք արել՝ Սուրեն Պապիկյանից փորձել էինք ճշտել, թե որքան ժամանակով է կանգնել ատոմակայանը, երբ այն վերանորոգված կլինի, ոմանք պնդում են, որ հնարավոր է ատոմակայանն այլևս չաշխատի։
«Աշխատանքները կտևեն 65 օր, ատոմակայանն էներգացանցին կմիանա սեպտեմբերի 3-ին. այլևս չաշխատելու պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը», - պատասխանեցին նախարարությունից:
Ո՞վ է իրականացնում ատոմակայանի վերանորոգումը, որքա՞ն միջոց է հատկացված վերանորոգմանը, ի՞նչ միջոցներ են։
«Վերանորոգմանը մասնակցում են հայկական, ուկրաինական, խորվաթական, չեխական, ռուսական ընկերություններ, այդ թվում՝ «Ռոսատոմ սերվիս» ընկերությունը, «Ռոսատոմ սերվիսի» հետ կնքել ենք 40,225 մլն ԱՄՆ դոլարի պայմանագիր. աշխատանքներն իրականացվում են սեփական և ՀՀ բյուջեից ներգրավված միջոցների հաշվին»:
Ռուսական վարկի մերժումն ազդեցություն չի՞ թողնի ատոմակայանի վերանորոգման աշխատանքների և ժամկետների վրա։
«Ֆինանսական աղբյուրի փոփոխությունն ազդեցություն չունի աշխատանքների իրականացման վրա, աշխատանքներն իրականացվում են ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարաձգման 2020-2022թթ․ միջոցառումների ժամանակացույցին համաձայն»»:

«Грапарак»: Власти стали чрезмерно «чувствительными» к вопросам об ААЭС
На фоне отношений Россия – Армения, развитий вокруг Армянской атомной электростанции, отказа от второй части российского кредита, армянские власти стали чрезмерно «чувствительными» к вопросам об атомной станции, пишет газета «Грапарак».
Издание направило в связи с этим вопросом запрос в министерство территориального управления и инфраструктур, пытаясь уточнить у Сурена Папикяна, на какой срок остановлена ААЭС, когда закончатся ремонтные работы, поскольку некоторые утверждают, что атомная станция больше не заработает.
«Работы продляться 65 дней, атомная станция присоединиться к энергосети 3 сентября, утверждения о том, что ААЭС не будет больше работать, не соответствуют действительности», - ответили в министерстве.
Кто осуществляет ремонт на атомной станции, сколько средств предоставлено на ремонт, откуда эти средства?
«В ремонте участвуют армянские, украинские, хорватские, чешские и российские компании, в том числе компания «Росатом Сервис». С компанией «Росатом Сервис» заключен договор на 40,225 млн. долларов США: работы осуществляются за счет собственных и привлеченных из госбюджета Армении средств».
Отказ от российского кредита не повлияет на работы и сроки ремонта ААЭС?
«Изменение финансового источника не влияет на реализацию работ, работы проводятся согласно графику мероприятий 2020-2022гг. по продлению проектного срока эксплуатации 2-го энергоблока ААЭС».