«Ժողովուրդ». Հայտնի չէ, թե Առողջապահության նախարարությունը որքան գումար է ծախսել
«Դեռևս 2020 թվականի հունիսի 11-ին «Ժողովուրդ» օրաթերթը մի քանի հարց էր ուղարկել ՀՀ առողջապահության նախարարություն, և երեկ՝ հարցումից 30 օր անց, ստանում ենք հարցման պատասխանը, սակայն առանց էական պատասխանների:
Նախ նշենք՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությունից փորձել էինք պարզել, թե մինչև օրս որքան հավելավճար, պարգևավճար են ստացել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գործընթացին միացած բուժաշխատողները (բժիշկներ, բուժքույրներ, վարորդներ բուժակներ), և որքան գումար են ստացել հյուրանոցների պատասխանատուները, որոնք սպասարկել են և հետևել մեկուսացման մեջ գտնվող քաղաքացիներին կարանտինի ժամանակ:
Հետաքրքրվել էինք նաև, թե որքան գումար է հատկացվել 1 անձի համար՝ բուժում սնունդ, գիշերակաց և այլն: Եվ, ահա, այս հարցումից 30 օր անց Առողջապահության նախարարությունն այդպես էլ չի կարողացել հստակ պատասխանել այս հարցադրումներին և թվեր ներկայացնել: Այս հարցերին ի պատասխան՝ Առողջապահության նախարարությունից միայն երկու թիվ են նշել. նախ նրանք նշել են, որ կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ապահովման նպատակով պարգևատրման ֆոնդերը հունիսի 1-ի դրությամբ կազմել են 687 մլն 518 հազար դրամ, իսկ մեկուսացման գործընթացի կազմակերպիչների ամսական վարձատրությունը կազմել է 150-ից 300 հազար դրամ: Մյուս հարցերի վերաբերյալ նախարարությունը թվեր չի նշել.
«Ինչ վերաբերում է կորոնավիրուսով վարակված մեկ քաղաքացու վրա կատարվող միջին ծախսերի հաշվարկին, տեղեկացնում եմ, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հատուցում է բուժկենտրոնների ամբողջական պահպանման ծախսերը՝ աշխատավարձ, կոմունալ և էներգետիկ ծախսեր, դեղորայք, անհրաժեշտ պարագաներ և ընթացիկ ծախսեր: Հաշվի առնելով վերապրոֆիլացված բուժկենտրոնների տարբեր մահճակալային ֆոնդերը, առկա ռեսուրսները, տարբեր ժամանակահատվածներում վերապրոֆիլացված լինելը, ինչպես նաև ընդունված պացիենտների ուղեկցող հիվանդությունները իրատեսական չեն դարձնում մեկ պացիենտի վրա միջին ծախսի գոյացումը», - ասված է պատըասխանում:
Եվ որքան էլ նախարարությունը փորձում է բացատրել և այլ կերպ ներկայացնել թվերի բացակայության պատճառները, սակայն փաստ է մեկ բան՝ մեր հարցմանն ի պատասխան թիվ չեն ներկայացրել, քանի որ չունեն, այսինքն՝ հայտնի չէ, թե որքան գումար է ծախսվել, և որքան էլ պատճառաբանություններ լինեն, սա ոչ պրոֆեսիոնալ կառավարման դասական օրինակ է, ծախսում են ու չեն կարողանում այն հաշվարկել նույնիսկ 30 օրվա ընթացքում»:

«Жоховурд»: Неизвестно, сколько средств потратило министерство здравоохранения
Газета «Жоховурд» пишет, что еще 11 июня 2020 года направила несколько вопросов министерству здравоохранения Армении и вчера, спустя 30 дней, получен ответ на запрос, в котором нет конкретных ответов.
«Отметим также, что мы пытались выяснить у министерства здравоохранения, какова сумма предоставленного по сей день материального поощрения, доплат и премий медицинским работникам (врачам, медсестрам, водителям, санитарам), которые присоединились к борьбе с коронавирусом. А также сумма, которая была предоставлена ответственными за гостиницы, обслуживающим и следящим за находящимися в карантине гражданами.
Поинтересовались также, какая сумма была выделена на одного человека – питание, ночлег и т.д. И вот, спустя 30 дней после запроса, министерство здравоохранения так и не смогло четко ответить на эти вопросы и предоставить цифры.
В ответ на эти вопросы министерство здравоохранения сообщило только две цифры: во-первых, отметили, что премиальные фонды для предотвращения и преодоления коронавирусной инфекции и по состоянию на 1 июня составили 687 млн. 518 тысяч драмов, а месячная зарплата организаторов процесса изоляции составляет от 150 до 300 тысяч драмов. Других цифр министерство здравоохранения не сообщило.
"Что касается расчета средних трат на одного зараженного коронавирусом гражданина, сообщаю, что министерство здравоохранения Армении полностью возмещает расходы на содержание медицинских центров – зарплату, коммунальные и энергетические траты, расходы на медикаменты и другие необходимые принадлежности, текущие расходы. Учитывая разные коечные фонды перепрофилированных медицинских центров, их перепрофилирование в различное время, а также сопутствующие болезни принятых на лечение пациентов расчет среднего расхода на одного пациента становится нереальным", - говорится в ответе министерства.
Сколько бы ни пыталось министерство объяснить и представить причины отсутствия цифр, налицо факт, что в ответ на наш запрос не представлены цифры, поскольку их нет. То есть, неизвестно, какая сумма была потрачена, и какие бы аргументы не приводились, это классический пример непрофессионального управления. Тратят и не могут рассчитать расходы даже в течение 30 дней», - пишет газета.