Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից ՀՀ Տավուշի մարզի ուղղությամբ հրադադարի կոպիտ խախտումը. Արցախի ԱԳՆ
13/07/2020 21:00
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով սահմանային լարվածությանը.
«Խստորեն դատապարտում ենք հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը՝ լարվածության հետագա նպատակաուղղված սրմամբ։ Ծանր զինտեխնիկայի կիրառմամբ ադրբեջանական բանակի հարձակումը հայկական դիրքերի ուղղությամբ և Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերի արկակոծումն անմիջական սպառնալիք են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը։ Վերստին նշում ենք, որ Ադրբեջանի բարձրագույն քաղաքական վերնախավի աղավաղված պատկերացումները՝ միջազգային իրավունքի նկատմամբ ռազմական ուժի գերակայության մասին, Հարավային Կովկասում մշտական սպառնալիքների սկզբնաղբյուրն են և տարածաշրջանում ապակայունացման լուրջ գործոն։
Վճռականորեն մերժում ենք ցանկացած փորձ՝ խրախուսելու Բաքվի քամահրական վերաբերմունքն իր միջազգային պարտավորությունների նկատմամբ։ Այս առումով անթույլատրելի ենք համարում Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի կողմից իրականացված սադրանքներին և հրադադարի ռեժիմի խախտումներին։ Վերստին ընդգծում ենք, որ Թուրքիայի այսօրինակ դիրքորոշումն իմաստազրկում է նրա անդամությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին համարժեք գնահատական տալ ինչպես Ադրբեջանի գործողություններին՝ ուղղված հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրության ապակայունացմանը, այնպես էլ Անկարայի կողմից այդ քայլերի խրախուսմանը»։

Artsakh MFA: Turkey’s support of the provocations and violations of the ceasefire regime by Azerbaijan unacceptable
The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh has issued a statement on Azerbaijan’s aggression on the border with Armenia.
“We strongly condemn the gross violation of the ceasefire regime committed by the Azerbaijani side on July 12 on the Armenian-Azerbaijani border in the Tavush region of the Republic of Armenia, followed by a targeted escalation of tension. The attack on the Armenian positions by the Azerbaijani army with the employment of heavy equipment, as well as the mortar shelling of the border villages of Armenia pose a direct threat to regional security and stability. We reiterate that the distorted concept of the supremacy of military force over international law existing in the highest political establishment of Azerbaijan is a source of constant threats and a serious destabilizing factor in the South Caucasus.
We resolutely reject any attempt to encourage Baku’s neglect of its international obligations. In this regard, we consider the statement by the Turkish Foreign Ministry in support of the provocations and violations of the ceasefire regime by Azerbaijan unacceptable. We emphasize once again that such a position of Turkey makes its membership in the OSCE Minsk Group senseless.
We urge the international community and the OSCE Minsk Group Co-chairs to give a proper assessment of both the actions of Azerbaijan on destabilizing the situation on the Armenian-Azerbaijani border and the encouragement of these steps by Ankara.”