Ադրբեջանի ԶՈւ գործողություններն աջակցություն են ստանում Թուրքիայի ԱԳՆ կողմից. Արարատ Միրզոյանը նամակներ է հղել Եվրախորհրդարանի, ԵԽԽՎ-ի և ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահներին
13/07/2020 17:27
Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս-արևելյան սահմանի ուղղությամբ Ադրբեջանի ձեռնարկած սադրիչ ռազմական գործողությունների առնչությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նամակներ է հղել Եվրախորհրդարանի նախագահ Դավիդ Սասոլիին, ԵԽԽՎ նախագահ Հենդրիկ Դամսին և ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գեորգի Ծերեթելիին:
Իր նամակում Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ այս գործողություններն Ադրբեջանի անընդունելի ռազմատենչ հռետորաբանության շարունակությունն են և լրջորեն խախտում են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ինչպես նաև ուղղակիորեն հակասում են ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ համավարակի պայմաններում աշխարհի բոլոր անկյուններում ռազմական գործողություններից զերծ մնալու կոչերին։
«Ադրբեջանի Զինված ուժերի անընդունելի գործողություններն աջակցություն են ստանում Թուրքիայի ԱԳՆ կողմից, ինչը հավելյալ լարվածություն է ստեղծում և վտանգում է տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունություն», - ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի նամակներում։

Действия ВС Азербайджана получают поддержку МИД Турции – Арарат Мирзоян направил письма председателям Европарламента, ПАСЕ и ПА ОБСЕ
13/07/2020 18:34
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян направил письма председателю Европарламента Давиду Сассоли, председателю ПАСЕ Хендрику Дамсу и председателю ПА ОБСЕ Георгию Церетели в связи с предпринятыми Азербайджаном провокационными военными действиями в направлении северо-восточной границы Армении, сообщает пресс-служба парламента Армении.
В своем письме А.Мирзоян отметил, что эти действия – продолжение неприемлемой воинственной риторики Азербайджана и серьезно нарушают основные принципы международного права, а также прямо противоречат призывам Генерального секретаря ООН воздержаться в условиях пандемии от военных действий во всех уголках мира.
«Недопустимые действия Вооруженных сил Азербайджана получают поддержку МИД Турции, что создает дополнительную напряженность и угрожает региональной безопасности и стабильности», - отметил спикер парламента Армении.