Զոհրաբ Մնացականյանն ու Ստանիսլավ Զասը հեռախոսազրույց են ունեցել. Նախարարն ընդգծել է ՀԱՊԿ անդամ երկրի նկատմամբ նման գործողությունների անընդունելիությունը
13/07/2020 10:21
Հուլիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
Նախարար Մնացականյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրեց հուլիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ Տավուշի մարզի ուղղությամբ հրետանու կիրառմամբ իրականացված հրադադարի խախտումների, հուլիսի 13-ի առավոտյան այդ գործողությունների վերսկսման, ինչպես նաև իրադրության հետագա սրման հետևանքների մասին:
ԱԳ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց ՀԱՊԿ անդամ երկրի նկատմամբ նման գործողությունների անընդունելիությունը:
Պահպանվում է մշտական կապ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ և շարունակվում են աշխատանքները ՀԱՊԿ շրջանակներում:

Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с Генсеком ОДКБ Станиславом Засем
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 13 июля провел телефонный разговор с Генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.
Министр Мнацаканян предоставил Генеральному секретарю ОДКБ подробную информацию о нарушениях режима прекращения огня, совершенных вооруженными силами Азербайджана с применением артиллерии в направлении Тавушской области Армении с 12 июля, о возобновлении этих действий утром 13 июля, а также о последствиях дальнейшего обострения ситуации.
Министр иностранных дел подчеркнул недопустимость подобных действий в отношении государства-члена ОДКБ.
Поддерживается постоянный контакт с Генеральным секретарем ОДКБ и продолжается работа в рамках ОДКБ.