Եթե ոստիկանները գնան իրավիճակի սրման, բացառված չէ, որ մենք նույնիսկ դիմադրություն ցույց կտանք. Արթուր Դանիելյան
13/07/2020 12:30
Չէի սպասում, որ Խոր Վիրապի տարածքում ոստիկանները նման գործողությունների կդիմեին, որովհետև երկրում, որտեղ իշխանությունները 58 տոկոս վարկանիշ ունեն, չպետք է վախենան Նարեկ Մալյանի միանձնյա ակցիայից, ոստիկանության դիմաց Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց «Ադեկվադ» միաբանության համահիմնադիր Արթուր Դանիելյանը։
«Պարետի որևէ որոշում չէր խախտվել։ Սա հերթական ապօրինի բերման ենթարկելն է, սա, ըստ էության առևագում է։ Սպասում ենք, թե երբ Նարեկ Մալյանը դուրս կգա։ Եթե ոստիկանները գնան իրավիճակի սրման, բացառված չէ, որ մենք նույնիսկ դիմադրություն ցույց կտանք», - ասաց Արթուր Դանիելյանը։
Նա նշեց, թե կառավարության հայտարարած «համապետական դիմակահանդեսի նպատակն, ընդամենը, կառավարության ուսերից մեղքը բարդելն է այն մարդկանց վրա, ովքեր իբր դիմակ չկրելով՝ վատթարացնում են կարանտինային իրավիճակը Հայաստանում»։
«Ակնհայտ է, որ արտակարգ դրության միակ արգելքը, որ իրոք աշխատում է, դա հավաքների արգելքն է։ Սրա նպատակն այն է, որ քաղաքական առումով որևէ ռիսկ չսպառնա իրենց այս շրջանում, և բոլոր այն օրենսդրական նախաձեռնությունները, որոնք այլ իրավիճակում գուցե քաղաքական ռիսկ կպարունակեին իշխանության համար, «սղցրեցին» արտակարգ դրության ժամանակ», - ասաց Արթուր Դանիելյանը։
Հիշեցնենք՝ «ՎԵՏՕ» շարժման առաջնորդ Նարեկ Մալյանը Արտաշատի ոստիկանության բաժանմունքում է, որտեղ բերման էր ենթարկվել «Խոր Վիրապի հարակից տարածքից։

Если полицейские пойдут на обострение ситуации, не исключено, что мы будем сопротивляться – Артур Даниелян
13/07/2020 13:35
Не ожидал, что на территории монастырского комплекса Хор Вирап полицейские прибегнут к подобным действиям, поскольку в стране, где власти имеют 85% рейтинг, не должны бояться одиночной акции Нарека Маляна, заявил в беседе с корреспондентом Tert.am соучредитель общественного движения «Адеквад» Артур Даниелян.
«Решение коменданта не нарушалось. Это очередное незаконное задержание, по сути, это похищение. Мы ждем, пока выйдет Нарек Малян. Если полицейские пойдут на обострение ситуации, не исключается, что мы даже будем сопротивляться», - сказал Артур Даниелян.
Он отметил, что цель объявленного правительством «маскарада – свалить вину с правительства на тех людей, которые якобы, не нося маски, ухудшают ситуацию с карантином в Армении».
«Очевидно, что единственный запрет режима ЧП, который действительно действует, –  запрет на собрания. Цель заключается в том, чтобы устранить в этот период все политические риски и провести во время чрезвычайного положения все те законодательные инициативы,  которые в другой ситуации представляли бы для властей политическую угрозу», - сказал Артур Даниеляну
Напомним, ранее руководитель общественно-политического движения «ВЕТО» Нарек Малян был задержан на территории монастырского комплекса Хор Вирап и доставлен в полицию Арташата.