Խստորեն դատապարտում ենք մեր տարածաշրջանում անկայունություն հրահրելու Թուրքիայի փորձերը. ՀՀ ԱԳՆ
Հուլիսի 12-ին Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով ոչ միայն իր երկրի անվերապահ աջակցությունն է հայտնում Ադրբեջանին՝ փաստացիորեն արդարացնելով Ադրբեջանի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին ուժի կիրառումը, այլև տարածում է բացահայտ սուտ և ապակողմնորոշիչ տեղեկատվություն:
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարում է, որ Թուրքիայի այս սադրիչ կեցվածքը և Հայաստանի դեմ ուղղված անհիմն մեղադրանքները հաստատում են այն իրողությունը, որ այդ երկիրը գործում է ոչ թե որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, այլ ԼՂ հակամարտության մեջ ներգրավված կողմ:
Այս իրողությունն առավել քան անհնար է դարձնում միջազգային՝ նախևառաջ ԵԱՀԿ շրջանակներում Թուրքիայի որևէ դերակատարում, որն առնչվում է ղարաբաղյան հակամարտությանը:
Թուրքիայի ձգտումը՝ միջամտելու իր հարևան տարածաշրջաններում առկա հակամարտություններին, արդեն իսկ հանգեցրել են այդ տարածաշրջաններում անվտանգության խաթարմանը և անկայունության տարածմանը:
Խստորեն դատապարտում ենք մեր տարածաշրջանում անկայունություն հրահրելու Թուրքիայի փորձերը և հաստատում, որ ՀՀ-ն շարունակելու է հետևողականորեն հանդես գալ միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման և ամրապնդման դիրքերից՝ այդ ուղղությամբ սերտորեն համագործակցելով իր միջազգային գործընկերների հետ:

Armenia’s MFA: We strongly condemn Turkey's attempts to instigate instability in our region
On July 12, the Foreign Ministry of Turkey issued a statement, in which the Turkish side not only expressed its unconditional support to Azerbaijan, in fact justifying the use of force by Azerbaijan on the Armenian-Azerbaijani border, but also disseminated utterly false and misleading information, Armenia’s MFA said in the statement.
“This provocative attitude by Turkey and its groundless accusations against Armenia attest to the fact that this country has not been acting as a member of the OSCE Minsk Group, but as a party, involved in the Nagorno-Karabakh conflict. This fact makes even more impossible for Turkey to play any role in the issues related to the Nagorno-Karabakh conflict, within international, and particularly the OSCE framework.
Turkey's attempts to intervene in the conflicts in its neighboring regions has already undermined the security and stability thereon.
We strongly condemn Turkey's attempts to instigate instability in our region, and affirm that Armenia will continue to consistently work towards maintaining and strengthening the international and regional security, while closely cooperating with international partners to this end,” the statement said.