Նաիրա Զոհրաբյանը դիմել է եվրոպական կառույցների ղեկավարներին՝ նրանց ուշադրությունը հարվիրելով Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների վրա
14/07/2020 15:55
ԲՀ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նամակով դիմել է եվրոպական կառույցների ղեկավարներին։
«ԵԱՀԿ ԽՎ հարգարժան նախագահ Գեորգի Ծերեթելի, ԵԽԽՎ հարգարժան նախագահ Ռիկ Դեմս, ԵԽ Մարդու իրավունքների հարգարժան հանձնակատար Դունյա Միատովիչ
Ինչպես արդեն տեղեկացված եք, հուլիսի 12-ից ԵԽ անդամ Ադրբեջանի զինուժը հետևողականորեն, տարբեր տրամաչափի զենքերից հրետակոծում է Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս-արևելյան սահմանային բնակավայրերը։
Նշանակետի տակ են Տավուշի մարզի բնակավայրերը, որոնք ահա արդեն երկու օր է ադրբեջանական կրակահերթերի նշանառության տակ են, և գնդակոծությունն իրականացվում է այնպիսի եղանակով, ինչը իրական սպառնալիք է քաղաքացիական բնակավայրերին, բնակիչների առողջությանն ու կյանքին, նրանց սեփականությանը: Սահմանամերձ Մովսես գյուղի հրետակոծության հետևանքով վնասվել է բնակելի տուն, որտեղ այդ պահին եղել են չորս անչափահաս երեխաներ, իսկ այսօր սահմանին հակառակորդի արձակած կրակից ՀՀ ԶՈւ երկու զինծառայող է զոհվել:
Այսօր առավոտից ադրբեջանական զինուժը հարվածային ԱԹՍ-ով թիրախավորել է Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, վտանգելով խաղաղ բնակչության կյանքն ու առողջությունը։
Ռազմական այս սադրանքները Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության հետևողական ռազմատենչ հռետորաբանության շարունակությունն են, ինչը լրջորեն խախտում է միջազգային իրավունքի բոլոր հիմնարար սկզբունքները։ Ադրբեջանը հետևողականորեն արհամարհում է իր իսկ ստանձնած միջազգային բոլոր պարտավորություններն ու իր իսկ ստորագրած կոնվենցիաները, շարունակելով թիրախավորել խաղաղ բնակավայրերն ու խաղաղ բնակիչներին։
Ուզում եմ նաև ընդգծել, որ նմանօրինակ ռազմական սադրանքներով Ադրբեջանը անտեսում է նաև ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ համավարակով պայմանավորված աշխարհի բոլոր անկյուններում ռազմական գործողություններից զերծ մնալու կոչը։
ԵԱՀԿ ԽՎ հարգարժան նախագահ, ԵԽԽՎ հարգարժան նախագահ, ԵԽ Մարդու իրավունքների հարգարժան հանձնակատար, ձեր հատուկ ուշադրությունն եմ հրավիրում Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին, քանզի իրավիճակի լարման հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրելու է բացառապես Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»։

Наира Зограбян призвала руководителей европейских структур обратить внимание на провокационные действия Азербайджана
14/07/2020 17:24
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения», председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Наира Зограбян направила письма руководителям европейских структур.
«Уважаемый председатель ПА ОБСЕ Георгий Церетели, уважаемый председатель ПАСЕ Хендрик Дамс и уважаемый Комиссар Совета Европы по правам человека Дуня Миятович!
Как вы знаете, с 12 июля ВС Азербайджана, члена Совета Европы, последовательно проводит обстрелы северо-восточных приграничных населенных пунктов Армении из артиллерийского вооружения различного калибра.
Под прицелом находятся населенные пункты Тавушской области, которые вот уже два дня подвергаются обстрелу с азербайджанской стороны, который представляют реальную угрозу для гражданских населенных пунктов, жизни и здоровья населения, из имущества. В результате обстрела приграничного села Мовсес пострадал жилой дом, в котором в этот момент находились четверо несовершеннолетних детей, а сегодня вследствие стрельбы противника погибли двое военнослужащих ВС Армении.
Сегодня с утра азербайджанские вооруженные силы, используя ударные БПЛА, взял под прицел гражданские инфраструктуры города Берд, поставив под опасность жизнь и здоровье мирного населения.
Эти военные провокации являются продолжением милитаристской риторики военно-политического руководства Азербайджана, что серьезно нарушает все основные принципы международного права. Азербайджан последовательно игнорирует все взятые международные обязательства и подписанные им же конвенции, продолжая держать под прицелом мирные населенные пункты и мирное население.
Хочу также подчеркнуть, что подобными военными провокациями Азербайджан игнорирует также призыв Генерального секретаря ООН прекратить огонь во всех конфликтах в мире на фоне пандемии коронавируса.
Уважаемый председатель ПА ОБСЕ, уважаемый председатель ПАСЕ, уважаемый Комиссар Совета Европы по правам человека призываю вас обратить внимание на провокационные действия Азербайджана, поскольку всю ответственность за эскалацию ситуации несет исключительно военно-политическое руководство Азербайджана».