Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդեցին գնահատել Քր․ Օր․-ի 300 հոդվածի սահմանադրականության հարցը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը միջնորդեց դիմել Սահմանադրական դատարան՝ Քր․ Օր․-ի նախկին գործողության և այսօր քննվող գործով իրավական ուժ ունեցող 300 հոդվածի սահմանադրականության և դրա՝ Սահմանադրության 72, 73, 69, 79 hոդվածներին համապատասխանության հարցով:
Ըստ պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի՝ չնայած, որ սույն գործով մեղադրանքն առաջադրված է 300․1 հոդվածով, այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ քննարկման առարկա պետք է դարձվի նաև 300 հոդվածը։
«Դատարանը պետք է գնահատի, արդյոք առաջադրված մեղադրանքը համապատասխանո՞ւմ է Քր․Օր-ի նախկին խմբագրությամբ 300 հոդվածին։ Ըստ էության՝ այս պահին չգործող հոդվածը սույն գործով ամբաստանյալների համար ուժ ունեցող և գործող հոդված է, և պետք է գնահատվի նաև դրա սահմանադրականության հարցը։ Եթե 300 հոդվածը Սահմանադրությանը չի համապատասխանում, մենք բոլորս պետք է այս դահլիճը լքենք, քանի որ 300.1 հոդվածը մինչև 2009 թվականը գոյություն չի ունեցել», - ընդգծեց Խուդոյանը։

Адвокаты Роберта Кочаряна ходатайствовали об оценке конституционности статьи 300 Уголовного кодекса Армении
14/07/2020 18:28
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна ходатайствовали сегодня прекратить производство по уголовному делу и направить его в Конституционный суд для выяснения соответствия статьи 300 (действующей до принятых изменений) Уголовного кодекса статьям 72, 73, 69, 79 Конституции и статье 300.1 Уголовного кодекса.
По словам адвоката Ованнеса Худояна, несмотря на то, что обвинение предъявлено по статье 300.1 УК Армении, тем не менее очевидно, что предметом обсуждения должна стать именно статья 300.
«Суд должен оценить, соответствует ли предъявленное обвинение статье 300 в прежней редакции. По сути, не действующая на данный момент статья является для подсудимых по данному делу имеющей силу и действующей. И должен быть оценен также вопрос конституционности этой статьи. Если статья 300 не соответствует Конституции, мы все должны покинуть этот зал, поскольку статья 300.1 не существовала до 2009 года», - подчеркнул адвокат.
Он добавил, что суд не может принять множество решений до тех пор, пока этот вопрос не будет уточнен.