Բոլորս պետք է սթափ դատողությամբ հետևենք դեպքերի ընթացքին, չխանգարենք մեր բանակին և օպերատիվ արձագանքենք պետության կարիքներին․ Միքայել Մինասյան
14/07/2020 19:27
Հիմա խոսքերն ավելորդ են, ավելորդ են նաև պաթոսը, կասկածն ու վախը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Բոլորս պետք է սթափ դատողությամբ հետևենք դեպքերի ընթացքին, չխանգարենք մեր բանակին և օպերատիվ արձագանքենք պետության կարիքներին։
Հետո, իհարկե, կարելի է խոսել։ Կարելի է ու պետք է խոսել, թե ինչու պատերազմը սկսվեց Տավուշում, ինչու առաջին անգամ Ադրբեջանը հանդգնեց այս ուժգնության ռազմական ագրեսիայի դիմել հայ-ադրբեջանական սահմանին, ինչու ՀԱՊԿ-ը կրկին կրավորական կեցվածք ընդունեց, ինչու ապրիլյանի ժամանակ ադրբեջանական դեզինֆորմացիա տարածողները՝ «հայրենասերի» դիմակ հագած, բոլորովին այլ` վտանգավոր խաղ սկսեցին։
Պետք է հասկանանք, թե այդ ինչպես են մեր զինվորների տվյալները հասանելի, իսկ պետական առցանց ռեսուրսները խոցելի դարձել թշնամու համար, ինչու է Նիկոլ Փաշինյանը թշնամու լայնածավալ հարձակումը «ռազմական միջադեպ» որակում, իսկ նրա կինը հերթական խաղաղասիրական նախաձեռնությամբ մեջ ընկնում՝ կանխատեսելի վերջաբանով։ Սրանք ուղղակի հարցեր չեն, այլ գոյաբանական խնդիրներ, որոնց պատասխաններից է կախված մեր պետության ապագան։
Այս հարցերը տալու և պատասխանները ստանալու ժամանակը կգա։ Հիմա այդ պահը չէ։ Հիմա կենաց ու մահու պայքար է։ Ու մեզ մնում է միայն աղոթել մեր զորքի համար՝ ամուր պահելով թիկունքը և ոգին։
Նահանջի տեղ չկա։
Հ.Գ. Թող օգնության հասնող Աստվածամայրը մայրաբար պաշտպանի սահմանին կանգնած մեր սպային ու զինվորին։ Նրանց գործն արդար է», - գրում է նա։

Мы все должны следить за ходом событий с трезвым рассудком, не мешать нашей армии и оперативно реагировать на нужды государства – Микаел Минасян
14/07/2020 21:00
Сейчас слова излишни, излишни также пафос, сомнения и страх, написал на своей странице в Facebook бывший посол Республики Армения при Святом Престоле Микаел Минасян.
«Мы все  должны следить за ходом событий с трезвым рассудком, не мешать нашей армии и оперативно реагировать на нужды государства.
Потом, конечно, можно поговорить. Можно и нужно поговорить о том, почему война началась в Тавуше, почему Азербайджан впервые посмел пойти на столь сильную агрессию на армяно-азербайджанской границе, почему ОДКБ вновь проявило инертное поведение, почему во время Апрельской войны распространяющие дезинформацию, надев маску «патриотов», начали совершенно другую – опасную игру.
Нужно понять, почему данные наших солдат стали доступными, а государственные онлайн ресурсы уязвимыми для врага, почему Никол Пашинян квалифицирует широкомасштабное нападение врага как «военный инцидент», а его жена выступает с очередной миротворческой инициативой, с прогнозируемым эпилогом. Это не просто вопросы, а экзистенциальные вопросы, от ответов на которые зависит будущее нашей страны.
Время задавать и получать ответы на эти вопросы придет. Сейчас не тот момент. Сейчас идет борьба не на жизнь, а на смерть. И нам остается только молиться за наши войска, обеспечивая крепкий тыл и дух.
Нам некуда отступать.
P. S. Да защитит наших офицеров и солдат на границе Святая Богоматерь. Их дело правое», - написал Микаел Минасян.