ԵԱՀԿ գործող նախագահը կոչ է արել անհապաղ հրադադար հաստատել հայ-ադրբեջանական սահմանին
ԵԱՀԿ գործող նախագահ Էդի Ռաման կոչ է արել անհապաղ վերադարձնել հրադադարի ռեժիմը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով:
«Ես խորապես մտահոգված եմ բռնության աճով, որը մենք տեսնում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի երկայնքով, և կոչ եմ անում անհապաղ վերադառնալ կրակի դադարեցմանը, քանի դեռ չենք տեսել նոր զոհեր», - ասված է Ռամայի հայտարարության մեջ, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը կողմերի հետ սերտ կապի մեջ են իրավիճակը կայունության վերադարձնելու ձգտման հարցում: Ուղիղ կապուղին հաստատվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2019թ. մարտին, Վիեննայում Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո կայացած հանդիպման ժամանակ։ Ռաման հույս է հայտնել, որ նման մեխանիզմները կարող են օգտագործվել այս իրավիճակում լարվածությունը թուլացնելու համար:
Ռաման ցավակցություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին զոհվածների ընտանիքներին և ընկերներին, իր մտահոգությունն է հայտնել երկու կողմերից տուժածների վիճակի առնչությամբ։
«Մենք բոլորս պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի նվազեցնենք հակամարտության ազդեցությունը մարդկային կյանքի վրա և հնարավորինս արագ վերսկսենք առարկայական բանակցությունները», - ասել է Ռաման՝ ընդգծելով Մինսկի խմբի գործընթացին իր աջակցությունը:

OSCE Chairperson-in-Office urges immediate return to ceasefire along Armenian-Azerbaijani border
OSCE Chairperson-in-Office has urged immediate return to ceasefire along Armenian-Azerbaijani border.
“I am deeply concerned by the increased violence we have seen along the border between Armenia and Azerbaijan, and urge an immediate return to the ceasefire before we see any further loss of life,” said OSCE Chairperson-in-Office, Albania’s Prime Minister and Minister for Europe and Foreign Affairs, Edi Rama today.
Rama noted that the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and the Personal Representative of the Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, have been in close contact with the sides in an effort to bring stability back to the situation. A direct channel of communication was established by the Armenian and Azerbaijani leaders during their meeting in Vienna under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs in March 2019. Rama expressed his hope that such mechanisms can be utilized to de-escalate this situation.
Acknowledging the human toll of this latest violence, Rama offered condolences to the families and friends of those who lost their lives and expressed his concern for the well-being of those injured on both sides.
“We must all do what we can to reduce the human impact of the conflict and resume substantive negotiations as soon as possible,” Rama said, underscoring his support for the Minsk process.