Կորոնավիրուսի հետևանքով ծայրահեղ ծանր և ծանր քաղաքացիների թիվը 650 է. 50 հոգի միացված է թոքերի օդափոխության սարքերին. նախարար
16/07/2020 11:19
Ծայրահեղ ծանր և ծանր քաղաքացիների թիվը շարունակում է մնալ կայուն և տատանվում է 650 թվի շուրջ, մոտ 50 հոգի միացված է թոքերի օդափոխության սարքերին, կառավարության նիստին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ ներկայացնելով կորոնավիրուսային իրավիճակը Հայաստանում:
Նա նշեց, որ բավականին տարեց և քրոնիկ հիվանդություններ ունեցողների մոտ, ցավոք, լինում են մահվան դեպքեր:
«Ցավոք սրտի, դեռ բացարձակ թվով շատ դեպքեր են արձանագրվում: Համեմատական անցկացնելով երկու շաբաթվա թվերի հետ առողջապահական համակարգի լարվածության՝ մահճակալների ազատ լինելու մասով ունենք էական առաջընթաց: Թվի բացարձակ մեծ լինելը, բայց նաև կայուն լինելը արդյունք է հակահամաճարակային գործողությունների: Արդեն չորս օր տանը հոսպիտալացման սպասող քաղաքացի չունենք», - ասաց նա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե արդեն 607 մարդ մահացել է կորոնավիրուսից, նա ցավակցություն հայտնեց բոլոր մահացածների ընտանիքներին:

Арсен Торосян: В крайне тяжелом и тяжелом состоянии находятся 650 граждан, к аппаратам ИВЛ подключены 50 пациентов
Число пациентов в крайне тяжелом и тяжелом состоянии продолжает оставаться стабильным и колеблется в пределах цифры 650, около 50 больных подключены к аппаратам ИВЛ, заявил сегодня на заседании правительства министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, представляя эпидемиологическую ситуацию в республике.
Он отметил, что случаи смерти регистрируются в основном у пожилых людей с сопутствующими хроническими заболеваниями.
«К сожалению, пока регистрируется много случаев. Проводя сравнения с цифрами двух недель, отмечается существенный прогресс в снижении нагрузки на здравоохранительную систему по части свободных коек. Как количество случаев, так и их стабильность – результат противоэпидемиологических действий. Уже четыре дня у нас нет граждан, которые ждут госпитализации», - сказал он.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что общее число скончавшихся от коронавируса людей достигло порядка 607, он выразил соболезнование семьям умерших.