Դավիթ Տոնոյանը կապ է հաստատել Անջեյ Կասպրշչիկի հետ, ներկայացրել՝ ադրբեջանական կողմի ոտնձգությունները տապալվում են
16/07/2020 08:17
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կապ է հաստատել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշչիկի հետ։
Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է ժամը 03:40-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված իրավիճակը, նշել, որ ադրբեջանական կողմն ունի բազմաթիվ վիրավորներ և զոհեր։
Պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ սահմանների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ոտնձգությունները բոլոր առկա ուժերով և միջոցներով տապալվում են։

Armenia’s Minister of Defense Davit Tonoyan contacted with the personal representative of the OSCE chairman-in-office Andrzej Kasprzyk.
The minister briefed the situation on the state border starting from 3.40 a.m., noting that the Azerbaijani side has suffered many casualties.
Tonoyan said the Armenian side makes all the encroachments of the Azerbaijani side toward the Armenian borders fail.
At around 3.40 a.m. at night the border guards of the Armenian Armed Forces noticed the movement of the enemy. Organizing perimeter defense, the Armenian military units prevented the subversive infiltration attempt of the enemy.
After hot fight the Azerbaijani side was thrown back suffering many casualties.
At approximately 5.20 a.m. the Azerbaijani units started shelling Armenian Aygepar and Movses villages, using mortars and howitzers. The shelling still continues.