Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը չի կարող ստիպել մեզ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում գնալ միակողմանի և անհիմն զիջումների. Փաշինյան (Տեսանյութ)
17/07/2020 16:36
Ադրբեջանը՝ անտեսելով կորոնավիրուսային համավարակի ֆոնին զինված հակամարտություններին վերջ տալու բազմաթիվ կոչերը, ձեռնարկել է ռազմական գործողություններ Հայաստանի սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ, և Հայաստանի զինված ուժերը չէին կարող չարձագանքել այդ սադրիչ գործողություններին, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մինսկում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ժամանակ:
«Ադրբեջանի կողմից սադրանքները շարունակվում են՝ նպաստելով լարվածության և իրավիճակի անկանխատեսելիության պահպանմանը: Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը, որն ուղղված է տարածաշրջանում լարվածության սրմանը, ոչ մի տեղ չի տանում: Այն չի կարող կոտրել հայ ժողովրդի վճռականությունը և ստիպել մեզ գնալ միակողմանի և անհիմն զիջումների՝ հակամարտության կարգավորման հարցում», - հայտարարել է նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ հակամարտության ռազմական լուծում գոյություն չունի և խաղաղ բանակցություններին այլընտրանք չկա:

Агрессивная политика Азербайджана не может нас заставить пойти на односторонние и необоснованные уступки в урегулировании карабахского конфликта - Пашинян (Видео)
17/07/2020 16:22
Азербайджан, игнорируя многочисленные призывы по прекращении вооруженных конфликтов в условиях пандемии коронавируса, предпринял военные действия в северо-восточном направлении границы Армении, и ВС Армении не могли не отреагировать на эти провокационные действии, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Евразийского межправительственного совета в Минске.
«Провокации со стороны Азербайджана продолжаются, способствуя сохранению напряженности и непредсказуемости ситуации. Агрессивная политика Азербайджана, направленная на эскалацию напряженности в регионе, ведет в никуда. Она не сможет сломить решимость армянского народа и заставить нас пойти на односторонние и необоснованные уступки в урегулировании конфликта», - заявил он.
По словам Пашиняна, силового решения конфликта не существует, и нет альтернативы мирным переговорам.