Եթե այժմ Ադրբեջանը հրաժարվում է Հայաստանի հետ բանակցելուց, պարզ չէ, թե ում հետ է բանակցելու ԼՂ հակամարտության հարցով. Աննա Նաղդալյան
17/07/2020 12:05
Հակամարտությունն ունի երեք կողմ, որոնք ստորագրել են հրադադարի համաձայնագրի ներքո: Նախկինում Ադրբեջանը բանակցում էր ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի, այնպես էլ՝ Հայաստանի Հանրապետության հետ: Այնուհետև Ադրբեջանը մերժեց ԼՂ հետ բանակցելը:
Այդ մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ մեկնաբանելով «Ինտերֆաքսի» խնդրանքով ադրբեջանական ղեկավարության՝ խաղաղ բանակցային գործընթացի մասին օրերս արված հայտարարությունները:
«Եթե այժմ Ադրբեջանը հրաժարվում է Հայաստանի հետ բանակցելուց, ապա պարզ չէ, թե ում հետ է բանակցելու ԼՂ հակամարտության հարցով: Արդյոք մտադիր է վերսկսել իր բանակցությունները արցախյան կողմի հետ, թե ոչ, մենք չգիտենք:
Ադրբեջանը վերջին շրջանում փորձում է տարբեր փաթեթավորմամբ հանդես գալ պատերազմի սպառնալիքներով: Եթե բանակցություններից դուրս գալու իր սպառնալիքն այդ շարքից է, ապա դա մեզ ոչ զարմացնում է, ոչ էլ՝ տպավորում:

If Azerbaijan refuses to negotiate with Armenia, not clear with whom it will negotiate over NK conflict: MFA spokesperson
The conflict has three parties who have signed ceasefire agreement. Previously Azerbaijan negotiated with Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia, then Azerbaijan refused to negotiate with the NK, spokesperson of Ministry of Foreign Affairs Anna Naghdalyan said, commenting with the request of Interfax on the statements made by the Azerbaijani authorities about the peace process.
“If now Azerbaijan refuses to negotiate with Armenia, it is not clear with whom it will negotiate over Nagorno Karabakh conflict settlement. We don't know whether Azerbaijan intends to resume negotiations with the Nagorno-Karabakh side or not,” the spokesperson said, adding that recently Azerbaijan has been trying to resort to the threats of war presented in different wrappings.
“If the threat of withdrawing from the negotiations is yet another manifestation of these threats, then it neither surprises nor impresses us. Armenia rejects the language of threats and stands for peaceful settlement of the conflict,” she said.