Լույս է տեսել ՀՀ վաստակավոր մանկավարժ Ռիմա Խաչատրյանի հուշերի առաջին գիրքը
NewMag հրատարակչական տունը լույս է ընծայել Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր մանկավարժ Ռիմա Խաչատրյանի «Չպատմված պատմություն» հուշերի նկարազարդ ժողովածուն։
Գրքի հիմքում ընկած են Ռիմա Խաչատրյանի հուշերը, գործընկերների, համակուրսեցիների ու բարեկամների հիշողությունները նրա մասին։ Գրքում օգտագործված են Ռիմա Խաչատրյանի անձնական արխիվի նյութերը, փաստաթղթերն ու լուսանկարները, գրքում հիշատակված անձանց ու հաստատությունների մասին հանրային մատչելի աղբյուրներից վերցված տեղեկություններ։
Այն պատմում է Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր մանկավարժ Ռիմա Խաչատրյանի կյանքի, մանկավարժական ու արհմիութենական գործունեության մասին։
Գրքում զետեղված է նաև 76 լուսանկարներից բաղկացած եզակի ֆոտոալբոմ, ուր պատկերված են դրվագներ վաստակաշատ մանկավարժի կյանքի տարբեր ժամանակահատվածներից, ճամփորդություններից ու հանդիպումներից։
Ընթերցողը գրքում կգտնի հետաքրքիր, մինչ այս ոչ այնքան հայտնի պատմություններ մանկավարժի կյանքի նշանակալի էպիզոդների ու մարդկանց մասին, ում հետ առնչվել, աշխատել ու բարեկամացել է Ռիմա Խաչատրյանը, ովքեր տարբեր ժամանակահատվածներում դերակատարություն են ունեցել նրա կյանքում։
Ռիմա Խաչատրյանը 55 տարի անընդմեջ աշխատել է Երևանի հենակետային բժշկական քոլեջում, հեղինակել է «Անօրգանական քիմիա» երկհատորյա և «Անալիտիկ քիմիա» ուսումնական ձեռնարկները, որոնք այսօր էլ որպես դասագիրք ներառված են հանրապետության շուրջ մեկ տասնյակ բժշկական քոլեջների ուսումնական ծրագրերում։
Հինգ տասնամյակ ղեկավարել է քոլեջի արհեստակցական կազմակերպությունը՝ դրանով իսկ յուրօրինակ ռեկորդ սահմանելով այդ ասպարեզում։
Երկրի միջնակարգ բժշկական կրթության համակարգի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի վաստակի համար արժանացել է պետական ու արհմիութենական բազմաթիվ պարգևների՝ մեդալների, պատվոգրերի ու շնորհակալագրերի։

Вышла в свет книга воспоминаний заслуженного педагога РА Римы Хачатрян
Издательский дом NewMag опубликовал иллюстрированный сборник воспоминаний заслуженного педагога Республики Армения Римы Хачатрян «Нерассказанная история».
В основе книги легли мемуары Римы Хачатрян, воспоминания ee коллег, однокурсников и друзей. В книге использованы материалы, документы и фотографии из личного архива Римы Хачатрян. Информация о лицах и учреждениях, упомянутых в книге, также получена из общедоступных источников.
Сборник мемуаров повествует о жизни, педагогической и профсоюзной деятельности заслуженного педагога Республики Армения Римы Хачатрян.
Книга также содержит уникальный фотоальбом, состоящий из 76 редких фотографий, на которых изображены эпизоды из разных периодов жизни выдающегося педагога, ее путешествий и встреч.
В книге читатель найдет интересные, не очень известные доселе истории о значимых эпизодах жизни Римы Хачатрян, и людях, с кем она общалась, работала и дружила, кто сыграл определенную роль в ее жизни в разные периоды времени.
Рима Хачатрян на протяжении 55 лет непрерывно работала в Ереванском базовом медицинском колледже, является автором двухтомного учебника «Неорганическая химия» и учебника «Аналитическая химия», которые и сегодня применяются в качестве учебного пособия в не менее десяти медицинских колледжах страны.
В течение пяти десятилетий руководила профсоюзной организацией колледжа, тем самым устанавливав уникальный рекорд в этой области.
За значительный вклад в развитие системы среднего медицинского образования страны была удостоена многочисленных государственных и профсоюзных наград: медалей, почетных грамот и благодарственных писем.