Ադրբեջանում փորձարկում էին Հայաստանի վճռականությունն ու կարողությունները Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից դուրս. սա իրապես շատ վտանգավոր զարգացում էր. Զոհրաբ Մնացականյան
21/07/2020 12:53
Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ըստ էության, վերջին շաբաթների և ամիսների ընթացքում Ադրբեջանում մեծ ինտենսիվություն ստացած ռազմատենչ և ատելության հռետորաբանության դրսևորում էր, «France 24» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում ասել է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Անցած շաբաթվա ընթացքում մենք նման իրավիճակի ականատես եղանք. հուլիսի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ագրեսիայի և ներթափանցման փորձ կատարվեց հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում։ Այդ փորձերը վճռականորեն հետ մղվեցին, ինչին հաջորդեց հայկական դիրքերի, ինչպես նաև քաղաքացիական ենքակառուցվածքների և բնակչության հրետակոծությունը:
Մենք վճռական ենք եղել մեր պաշտպանությունում։ Մենք նաև շատ սերտ համագործակցել ենք մեր գործընկերների հետ, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ և Ռուսաստանի հետ՝ մարտական գործողությունները դադարեցնելու  և  հրադադարը վերականգնելու ուղղությամբ։
Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ըստ էության, վերջին շաբաթների և ամիսների ընթացքում Ադրբեջանում մեծ ինտենսիվություն ստացած ռազմատենչ և ատելության հռետորաբանության դրսևորում էր։ Ըստ երևույթին, նրանք փորձարկում էին Հայաստանի վճռականությունն ու կարողությունները Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից դուրս։ Եվ սա իրապես շատ վտանգավոր զարգացում էր:
Առայժմ մեզ հաջողվել է հանդարտեցնել իրավիճակը: Հինգշաբթի օրը ևս մեկ անգամ համանախագահների՝ ՌԴ համանախագահի հետ և մյուս գործընկերների՝ Ֆրանսիայի և ԱՄՆ համանախագահների հետ սերտ համակարգմամբ կարողացանք վերականգնել հրադադարը: Սա կրկին փխրուն իրավիճակ է: Առայժմ այն պահպանվում է, և մեր նպատակն է ապահովել հրադադարի կայուն վերականգնումը: Փաստացի նաև ձեռնարկել հատուկ միջոցներ՝ ամրապնդելու հրադադարի ռեժիմը և բացառելու սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև Արցախի հետ շփման գծում հանդարտությանը սպառնացող մարտահրավերները: Սա, իհարկե, մեր կարևոր առաջնահերթությունն է», - ասել է նախարարը։

В Азербайджане хотели проверить готовность и обороноспособность Армении за пределами Нагорного Карабаха – Зограб Мнацаканян
21/07/2020 16:58
То, что произошло, по всей видимости, является проявлением на практике воинственной и ненавистнической риторики, очень активно разворачивающейся в Азербайджане в течение последних недель и месяцев, заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в интервью телеканалу «France 24».
«На прошлой неделе мы столкнулись с подобной ситуацией. 12 июля вооруженными силами Азербайджана была предпринята попытка агрессии и проникновения в направлении армянских позиций через армяно-азербайджанскую границу на северо-востоке Армении. Данные попытки были решительным образом пресечены. Вслед за этим последовали ракетные обстрелы армянских позиций, а также объектов гражданской инфраструктуры и мирного населения.
Мы были полны решимости в нашей защите. Мы также вели интенсивную работу с нашими партнерами, в частности, со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ, в составе Франции, США и России, чтобы прекратить военные действия и восстановить режим прекращения огня.
То, что произошло, по всей видимости, является проявлением на практике воинственной и ненавистнической риторики, очень активно разворачивающейся в Азербайджане в течение последних недель и месяцев. Судя по всему, они хотели проверить готовность и обороноспособность Армении за пределами Нагорного Карабаха. Это было, разумеется, крайне опасным поворотом.
На данный момент нам удалось разрядить ситуацию. В четверг нам удалось восстановить режим прекращения огня благодаря привлечению сопредседателей, российскому сопредседательству, в тесной координации с другими партнерами: Францией и США. Однако, ситуация нестабильна. И пока она сохраняется,  наша цель убедиться, что режим прекращения огня надежным образом восстановлен, а также, предпринять особые меры по укреплению режима прекращения огня и исключить угрозы спокойствию вдоль границы и на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Это является для нас важным приоритетом», - сказал глава МИД Армении.